Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Salto w tył w Ludowym

Przekonacie się, że w teatrze można poczuć się tak, jak na stadionie i kibicować aktorom tak samo entuzjastycznie, jak reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata. Nie zabraknie czeskiego humoru, szlagierów muzycznych śpiewanych po czesku i zapierających dech układów choreograficznych. W najbliższy weekend zapraszamy do Teatru Ludowego na premierowe pokazy „Salta w tył”. Sztukę napisał Ota Pavel. Powstała na podstawie „Bajki o Raszce i innych reportaży sportowych”.

Fot. materiały prasowe / Teatr Ludowy

Jiří Raška pierwsze swoje narty zrobił z beczki, Emil Zátopek trenował biegi w butach wojskowych, Jan Kubr i Jan Vesely zasłynęli tym, że zostali oskarżeni o zdradę narodu po tym, jak przerwali Wyścig Pokoju. Czescy sportowcy czasów komunizmu – kochały ich tłumy, święcili triumfy, a ich sportowe zmagania śledził cały świat. Ale spektakl „Salto w tył” to nie opowieść o splendorze, sławie i bogactwie, które dziś kojarzą się z postaciami znanych sportowców. To nie opowieść o półbogach, oderwanych od rzeczywistości. To historia o sile charakteru, ludzkiej niezłomności, marzeniu o wolności  i wielkiej pasji, jaką był dla tych ludzi sport. Trudno dziś wyobrazić sobie, by mistrzowie olimpijscy na co dzień pracowali w fabrykach lub klepali biedę, a jeszcze niedawno jedynymi nagrodami, jakie otrzymywali za udział w olimpiadzie były kajak lub wczasy w podmiejskiej daczy. Co było  zatem ważne? Chwała, którą przynoszą narodowi. Jaką cenę przyszło im za to zapłacić? Czy w życiu też stali na podium? Jak potoczyły się losy idoli tamtych czasów? Opisy zmagań sportowych, historie o zwycięstwach i biciu rekordów to coś więcej, niż tylko czysto techniczne rozważania o możliwościach sprawnie funkcjonującej maszynerii ludzkiego ciała. Pogrążający się w ciemnościach choroby psychicznej pisarz stworzył opowieści o czeskich sportowcach, którzy potrafili zanegować nieznośną rzeczywistość komunistycznej Czechosłowacji i stworzyć sobie alternatywny świat, określony ich pragnieniami i pasją.

Czy można reportaże sportowe Oty Pavla czytać jak opowieść o arcyludzkiej potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o własną wolność? Jako opowieść, która nigdy nie przestaje być aktualna? Opowieść, dzięki której nie przestajemy wierzyć w wolność możliwą w każdych warunkach? Opowieść o wolności, która nie jest patetycznym frazesem, ale samym życiem? Przekonajcie się sami!

 

Ota Pavel, „Salto w tył”, Teatr Ludowy, os. Teatralne 34, Duża Scena

pokazy: 20 i 21 kwietnia, godz. 19.00, 22 kwietnia, godz. 18.00; 11 i 12 maja, godz. 19.00

przekład: Justyna Wodzisławska, scenariusz i adaptacja: Marta Giergielewicz, reżyseria i choreografia: Maćko Prusak, opracowanie muzyczne: Marta Giergielewicz, Maćko Prusak, scenografia: Andrzej Witkowski, światła i projekcje: Bartłomiej Sowa, asystent reżysera: Piotr Piecha, inspicjent/sufler: Martyna Rezner

obsada: Patrycja Durska, Weronika Kowalska, Beata Schimscheiner, Cezary Kołacz, Paweł Kumięga, Wojciech Lato, Maciej Namysło, Piotr Piecha, Karol Polak, Kajetan Wolniewicz

 

 

Teatr Ludowy - Salto w tył

 

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-17
Data aktualizacji: 2018-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź