Komunikat archiwalny

Powstaną kolejne mieszkania komunalne

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie wybrał wykonawcę bloku gminnego przy ul. Fredry. Za przygotowanie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę i realizację ok. 46 mieszkań komunalnych odpowiedzialna będzie firma MK-BUD Sp. z o.o. Sp. k.

Powstaną kolejne mieszkania komunalne
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Gmina będzie dysponować kolejnymi mieszkaniami komunalnymi dla osób, które z różnych względów nie są w stanie zabezpieczyć własnego lokum. Tym razem blok gminny powstanie przy ul. Fredry. W przetargu zorganizowanym przez ZIM Kraków wpłynęły cztery oferty. Ostatecznie najkorzystniejszą złożyła firma MK-BUD Sp. z o.o. Sp. k. i to z tą firmą została podpisana umowa.

– Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie bloku, gdzie znajdzie się ok. 46 mieszkań. Będzie to niewielki, czterokondygnacyjny budynek, nie wyższy niż 15 metrów – informuje Janina Pokrywa, dyrektor ZIM Kraków. Przypomina, że Gmina dysponuje decyzjami o warunkach zabudowy dla dwóch budynków wielorodzinnych w tym rejonie. – Jednak ze względu na charakter tego miejsca i już istniejące tam nowe osiedla, naszą inwestycję ograniczamy do jednego bloku. Na pozostałej części działek powstanie droga dojazdowa, ogólnodostępne miejsca postojowe, zostanie także zaaranżowana zieleń – mówi dyrektor ZIM. Podobny blok gminny powstał w ostatnich latach przy ul. Mały Płaszów. - Tam również zaaranżowana została atrakcyjna przestrzeń wspólna i miejsca postojowe, z których korzystają zarówno lokatorzy naszego bloku, jak zabudowy sąsiadującej – zaznacza Janina Pokrywa.

Kto może być skierowany do nowych budynków komunalnych?

- Około 25–30 procent nowych mieszkań komunalnych przeznaczanych jest dla osób, które już teraz mieszkają w lokalach gminnych, ale z jakiegoś powodu chcą lub muszą opuścić swoje dotychczasowe mieszkanie – wyjaśnia Katarzyna Izdebska, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK. Są to np. osoby, które obecnie zamieszkują w placówkach oświatowych, a ich dotychczasowe lokale mieszkalne będą zlikwidowane. - Nowe mieszkania oferujemy również osobom, które mieszkały w prywatnych kamienicach, ale dostały trzyletnie wypowiedzenia i trafiły na listę mieszkaniową – dodaje dyrektor Izdebska. Warunkiem przyznania mieszkania w nowym budynku komunalnym jest brak zaległości czynszowych i brak skarg wobec takich osób.

Realizacja bloku gminnego przy ul. Fredry wpisuje się w program budowy mieszkań komunalnych w Krakowie, za który odpowiada ZIM. Oprócz wspomnianego bloku na Małym Płaszowie, w poprzednich latach Miasto zrealizowało w ramach tego programu m.in. osiedle Magnolia. Obecnie trwa budowa 357 mieszkań na os. Ruczaj, w rejonie ul. Przyzby i Zalesie. W planach jest też budowa 165 mieszkań w rejonie ul. Wańkowicza. Ten projekt jest na etapie uzyskiwania decyzji administracyjnych.

 

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także