Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niezłomna „Husaria”

Husaria Kraków to pierwsza Amp Futbolowa drużyna w Krakowie zrzeszająca zawodników po jednostronnej amputacji bądź z jednostronną wadą kończyn. To również trzykrotny Mistrz Polski w Amp Futbolu. Czym dokładnie jest Amp Futbol? Zespół dzięki radnemu Andrzejowi Mazurowi zaprezentował się na posiedzeniu Komisji Sportu i Kultury Fizycznej.

Fot. pixabay.com

Radnym zaprezentowało się stowarzyszenie sportowców niepełnosprawnych Amp Futbol. To dyscyplina sportu, która istnieje na świecie od ponad 30 lat. Zapoczątkował ją Don Bennett, który wraz z grupą niepełnosprawnych narciarzy wymyślił Amp Soccera, jako idealny sposób na utrzymanie w lecie aktywności fizycznej na zadowalającym poziomie. Dzisiaj dyscyplina ta bardzo szybko się rozwija. Obecnie Amp Futbol uprawiany jest w ponad 30 krajach. Gra obejmuje 6 zawodników poruszających się po boisku o jednej nodze i dwóch kulach oraz bramkarza, który do obrony może używać tylko zdrowej ręki.  Czas gry to dwie połowy po 25 minut i 10 minutowa przerwa. 

Na posiedzenie Komisji, zespół został zaproszony przez wiceprzewodniczącego Komisji Sportu - Andrzeja Mazura. Radny znany jest z promowania sportu i ważnych dla Krakowa drużyn sportowych. Jak sam powiedział, sukcesy klubu Amp Futbol „Husaria” są ogromne, lecz mało znane, a o takich drużynach i ich zwycięstwach trzeba mówić głośno.

Do Polski Amp Futbol zawitał w 2014 r. W odpowiedzi na wzrastające zainteresowanie tego rodzaju piłką nożną wśród osób po amputacji kończyn, powstał krakowski klub Amp Futbolowy Husaria. Od tego też czasu Husarze z Krakowa są bezkonkurencyjni na krajowym podwórku. Oprócz kolekcjonowania tytułów mistrzowskich, Husaria uchodzi za kuźnię talentów. Wielu jej zawodników powoływanych jest regularnie do kadry Polski.

Amp Futbol to jednak nie tylko sport, to także rehabilitacja ruchowa oraz społeczna. Amp Futbol pozwala na przełamywanie stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami. Amp Futbol pomaga również w integracji osób sprawnych z niepełnosprawnymi.

Jak dodawał Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, w planach Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych AMP Futbol w Krakowie jest stworzenie akademii dla dzieci niepełnosprawnych po amputacjach i z wadami kończyn. Według Bogdana Dąsala aktywizacja niepełnosprawnych dzieci to zarówno ogromna dla nich pomoc jak i inwestycja w przyszłość tego sportu w Polsce.

Radni zajęli się też nierozwiązanym problemem Garbarni Kraków, mianowicie zadaszeniem. Montaż zadaszenia jest wymogiem do tego, aby drużyna piłkarska mogła kontynuować grę w II lidze na klubowym stadionie przy ul. Rydlówka. Zaprojektowana przez biuro inżynieryjne konstrukcja została przywieziona na obiekt, ale nie może być zamontowana, bo nie ma na to zgody Urzędu Miasta. Urząd nie wydał zgody na montaż dachu uznając, że nie jest to instalacja tymczasowa tylko trwała i konieczne jest pozwolenie na budowę. Jak przekonywali działacze zasłużonego krakowskiego klubu, dach jest instalacją tymczasową, tym bardziej, że w 2019 r. zostanie wzniesiona zadaszona trybuna na ok. 1800 widzów i drugi budynek klubowy. 

Jak mówiła poproszona przez radnego Tomasza Urynowicza o wyjaśnienia w tej sprawie,  zastępca dyrektora Wydziału ds. Architektoniczno-Budowlanych Dorota Zaucha-Rybka, zezwolenie na budowę zadaszenia może być wydane po otrzymaniu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Niestety wszystkie decyzje o ustalenie warunków zabudowy, które Garbarnia posiadała zostały wygaszone poprzez zmiany w prawie wodnym. Trybuna stadionu Garbarni znajduje się 50 metrów od rzeki Wilgi. Dyrektor Zaucha-Rybka zobowiązała się do ponownego wydania „wuzetki” w przeciągu dwóch miesięcy, po tym uzyskanie pozwolenia na budowę dachu nie powinno być problemem.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-04-18
Data aktualizacji: 2018-04-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź