Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa galeria sztuki na mapie Krakowa

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję o utworzeniu Galerii Jerzego Dudy-Gracza. Powstanie ona w Nowohuckim Centrum Kultury. Obrazy przekaże córka malarza – Agata Duda–Gracz.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

– Decyzja Miasta o umiejscowieniu galerii w Nowej Hucie nie jest przypadkowa. Podyktowana została chęcią ożywienia i wzbogacenia oferty kulturalnej tej części miasta, a także poszerzenia działalności Nowohuckiego Centrum Kultury – mówi Jacek Majchrowski Prezydenta Miasta Krakowa.

Otwarcie galerii zaplanowano na listopad 2019 roku w 15. rocznicę śmierci Jerzego Dudy-Gracza. Planowane jest zaadaptowanie przestrzeni ok. 210 metrów kwadratowych. W galerii przez 20 lat zobaczymy łącznie ponad 300 wybranych dzieł z liczącej 700 obrazów kolekcji. Umożliwi to co najmniej trzykrotną zmianę ekspozycji i stworzenie zmiennych wystaw w galerii. Szacowane koszty adaptacji i aranżacji powierzchni wystawienniczej w NCK: 500-600 tys. złotych.

OTO FOTOGALERIA MIASTA KRAKOWA

podpisanie listu

–Zawsze zależało mi, żeby obrazy taty były tutaj w Krakowie. Miasto tatę lubiło, a on się na nie trochę obrażał. Kraków to niezwykłe miejsce, w którym się nie biegnie. Tata był bardzo polskim malarzem. Sam o sobie mówił, ze jest chory na Polskę. Malował Polskę i Polaków z ogromną czułością. Dlatego miasto, które jest kwintesencją wszystkiego jest najlepszym miejscem na jego obrazy – mówi Agata Duda–Gracz.

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy XX w. Miał 168 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Był malarskim pracoholikiem - na jego dorobek malarski składa się blisko 3 tys. płócien. Jego życie wyznaczały kolejne cykle malarskie: „Motywy i Portrety Polskie”, „Obrazy Jurajskie”, „Obrazy Prowincjonalno-Gminne” oraz składający się 295 obrazów cykl „Chopinowi”, malarskiej interpretacji dzieł ulubionego kompozytora Fryderyka Chopina. Przedstawiając ludzi o karykaturalnie zdeformowanych ciałach oraz używając czytelnych symboli, obnażał ludzkie wady. Jednak, jak podkreślał, tematem jego prac była polskość.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-19
Data aktualizacji: 2018-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź