Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy nazwiska nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Natalia Malek, Marta Podgórnik i Ilona Witkowska zostali nominowani do tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autora najlepszego tomu poetyckiego poznamy 9 czerwca podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Fot. materiały prasowe

Nazwiska nominowanych szóstej edycji nagrody zostały odczytane podczas czwartkowej konferencji. Do tegorocznej edycji zgłoszono 236 książek poetyckich. Spośród nich kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), William Martin (USA), Joanna Orska (Polska), Marian Stala (Polska),  Dorota Walczak-Delanois (Belgia), pod przewodnictwem Abla Murcii Soriano (Hiszpania) nominowała do nagrody pięciu polskich tomów poetyckich: „Druga ręka” Wojciech Bonowicz, „Psalmy” Julia Fiedorczuk, „Kord” Natalia Malek, „Zimna książka” Marta Podgórnik, „Lucyfer zwycięża” Ilona Witkowska.

Kapituła zdecydowała się przyznać Nagrodę za tom przetłumaczony na język polski. Laureatką została szwedzka poetka – Linn Hansén za tom „Przejdź do historii” w przekładzie Justyny Czechowskiej. Autorka i tłumaczka nagrodzonego tomu otrzymają po 50 000 zł.

W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014), Roman Honet za tom „Świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” (2015), Jakub Kornhauser za tom „Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (2016) oraz Marcin Sendecki za tom „W” (2017).

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej przyznaje od 2013 r. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej zgodnie z życzeniem zawartym w testamencie zmarłej rok wcześniej polskiej noblistki. To jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych za twórczość poetycką publikowaną po polsku. Przyznawana jest zarówno za tomiki polskich poetów, jak i przekłady.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-19
Data aktualizacji: 2018-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź