Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Po weekendowych maratonach biegowych, na początek tygodnia proponujemy nieco inny maraton – tym razem pod znakiem literatury. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Poniedziałek upłynie pod znakiem wielkiej literatury, w wielu wcieleniach. Z dziełami światowych klasyków spotkacie się i w kinie, i w teatrze, i w kawiarniach. Czytajcie nasz przewodnik!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na rozgrzewkę zapraszamy do Kina Pod Baranami na pokaz znakomitego spektaklu zarejestrowanego w Barbican Theatre w Londynie. Na ekranie Benedict Cumberbatch jako Hamlet. Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch wcielił się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Hamlet z jego udziałem już stał się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Po raz pierwszy spektakl transmitowany był wprost z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku. Uwspółcześniona wersja szekspirowskiej tragedii, którą dotąd obejrzało ponad 750 tys. widzów, dzisiaj pojawi się na ekranie Pod Baranami w ramach cyklu National Theatre Live. Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner, współpracująca z londyńskim West Endem, Royal National Theatre, Royal Shakespeare Company i teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, znana m.in z pracy przy przedstawieniach w nowojorskiej Metropolitan Opera. Cumberbatchowi na scenie towarzyszą Ciarán Hinds, Sian Brooke, Kobna Holdbrook-Smith, Anastasia Hille oraz Jim Norton. „Hamlet” prezentowany będzie w wersji oryginalnej z polskimi napisami, początek punktualnie o godz. 19.15.

Od wczoraj aż do następnego poniedziałku, 30 kwietnia, Teatr Praska 52 organizuje Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód–Zachód”. Jest to już piąta edycja wydarzenia, tym razem pod hasłem „Przekraczając granice”. Festiwal nie tylko przybliża kulturę mieszkańców Ukrainy, ale i udowodnia, że uniwersalny język teatru nie zna żadnych ograniczeń i za nic ma różnice polityczne, narodowościowe czy kulturowe. Na kilku miejskich scenach, m.in. teatrów Groteska, Bagatela czy Praska 52, klasyczne i współczesne dramaty prezentują zawodowe i amatorskie zespoły z Ukrainy, Niemiec, Węgier, Polski i Armenii. Dzisiaj o godz. 19.00 w Bagateli, na scenie przy Karmelickiej 6, zobaczycie musical „Noc wigilijna”. Muzyczna komedia jest kreatywną interpretacją, dokonaną przez reżysera Andrija Bakirova, powieści Mikołaja Gogola. Po gwieździstym niebie lata wiedźma na miotle. Czart chowa księżyc do kieszeni. Pierogi same lecą z miski prosto do buzi brzuchatego Paciuka. Kowal Wakuła podróżuje z Dykańki do Petersburga wierzchem na czarcie, żeby dostać dla swojej ukochanej Oksany trzewiczki samej carycy.

Z okazji Światowego Dnia Książki już po raz drugi w całej Polsce odbywa się Weekend Księgarń Kameralnych. Projekt w krótkim czasie rozlał się na całą Polskę, obejmując w 2017 roku aż 70 niezależnych, niesieciowych księgarni w 20 miastach kraju, w tym m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Toruniu, Białymstoku czy Cieszynie. Zdobył też nagrodę Brązowego Spinacza w kategorii Event Społeczny Roku. W czasach dominacji wielkich sieci i handlu internetowego małe, niezależne księgarnie to prawdziwe wyspy czytelnictwa i miejsca, w których literaturze, umiejętnie wybranej z ogromu współczesnej produkcji wydawniczej, wciąż towarzyszy fachowa porada ludzi kochających książki i co raz częściej intensywne życie kulturalne. Dzisiaj więc przed nami prawdziwy maraton literacki: o godz. 17.00 w Księgarni pod Globusem spotkania z Ignacym Karpowiczem, Anną Kamińską i Olgą Tokarczuk; o 18.00 w De Revolutionibus premiera drugiego numeru czasopisma „Czas Literatury”; o 18.00 i 20.00 w Spółdzielni Ogniwo wieczór z baśniami skandynawskimi; o 19.00 Karolina Sulej w Księgarni Podróżniczej Bonobo opowie o słynnej dzielnicy Coney Island w Nowym Jorku, a o godz. 20.00 rozpocznie się recital gitarowy piosenek J.N. Bobrowicza i spotkanie z Janem Oberbekiem. Polecamy! Taka okazja zdarza się tylko raz w roku!

Spotkanie z prawdziwym, tradycyjnym folklorem, kulturą i muzyką saharyjską czeka na Was od godz. 19.00 Pod Jaszczurami. Zagra tam Mustapha El Boudani – urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne u wrót Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary, który swoją nazwę wywodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Utwory śpiewa w języku Hassani (dialekcie Hassaniya), a piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni.

Z kolei szeroko rozumiany jazz, od klasyki poprzez wszelakiego rodzaju mieszanki po progres, oferuje, jak zawsze niezawodny Harris Piano Jazz Bar. Na Rynku Głównym codziennie odbywają się koncerty autorskiej muzyki jazzowej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – plan na dzisiaj, to o godz. 21.30 „Traditional & swing jam session”. Wstęp jest wolny.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-23
Data aktualizacji: 2018-04-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź