Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Wtorek jest wprawdzie szarawy, ale ochoty na ciekawe spędzenie czasu nie brakuje. W mieście pod dostatkiem mamy filmów, spektakli czy gorących koncertów. Co więc tym razem wybrać z naszego kulturalnego rozkładu? Czytajcie uważnie!

Fot. materiały prasowe / Teatr Variete

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Trójkąt miłosno-nienawistny w dusznej i lepkiej atmosferze Nowego Orleanu końca lat 40. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich przejeżdża tramwaj, zgodnie z miejscowym zwyczajem nazwany „Pożądaniem”. Pewnego dnia wysiada z niego starsza siostra dziewczyny, zmysłowa Blanche DuBois, konfabulantka i nimfomanka. Ale czy na pewno możemy ją tak zaszufladkować? Wielopłaszczyznowa osoba Blanche wciąż budzi kontrowersje i sprzeczne interpretacje. Trudno jest ją polubić, jeszcze trudniej ustosunkować się do niej, ale niemożliwe jest przejście obojętne. Przedłużająca się wizyta w domu siostry i szwagra powoduje rosnące napięcie między bohaterami, które nieubłaganie doprowadza do tragicznego finału. Ta ponadczasowa, wyśmienicie napisana rola dramatyczna od zawsze stanowi ogromne wyzwanie aktorskie. W interpretacji Dariusza Starczewskiego w Blanche wcieliła się Magdalena Walach, uwiarygodniając postać neurotycznej, rozchwianej emocjonalnie, starzejącej się nauczycielki. Obok głównych postaci w przedstawieniu pojawia się w przejmującym i jakże kluczowym epizodzie Meksykanki – Renata Przemyk. Prapremiera sztuki odbyła się na Broadwayu 3 grudnia 1947 r. w reżyserii Elii Kazana, z Marlonem Brando, Jessicą Tandy, Kim Hunter i Karlem Maldenem. Spektakl, mający wielki wpływ na zmiany w amerykańskim, a następnie i światowym teatrze, grano bez przerwy przez następne dwa lata. Premierę londyńską wyreżyserował w 1949 r. Laurence Olivier, obsadzając w głównych rolach Bonara Colleana, Vivien Leigh i Renee Asherson. Leigh i Brando wystąpili także w nagrodzonej czterema Oscarami ekranizacji Elii Kazana z 1951 r. Film ten stał u początków inwazji absolwentów Actors Studio Lee Strasberga na Hollywood, która przyczyniła się do kulturowej i obyczajowej rewolucji w Stanach Zjednoczonych. „Tramwaj zwany pożądaniem” do dziś wystawiany jest na całym świecie, adaptowany dla kina, telewizji i teatru; na jego podstawie skomponowano operę i dwa przedstawienia baletowe. Dzisiaj do zobaczenia w Bagateli, na scenie przy Karmelickiej 6, o godz. 19.15.

Najpiękniejsze piosenki międzywojennej Polski, znane głównie z licznych filmów, w tanecznej interpretacji Baletu Cracovia Danza, składają się na spektakl „W starym kinie”. Widowisko w choreografii Romany Agnel i Dariusza Brojka, w scenografii i z kostiumami projektu Moniki Polak-Luścińskiej, jest taneczną podróżą w świat przedwojennego polskiego kina, pełnego znanych przebojów, które do dziś wzruszają i bawią. „Ada to nie wypada”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka”, „Jadzia, po prostu Jadzia” – to tylko niektóre z przedwojennych hitów składających się na przedstawienie, przenoszące widzów w lata 20. i 30. XX w. To do tych przebojów pełnych uroku artyści tańcem opowiedzą przede wszystkim o miłości. Bo tak naprawdę wszystkie międzywojenne piosenki z tego spektaklu mają wspólny mianownik: miłość, niespełnioną, nostalgiczną, ale też wesołą, żywiołową, pełną marzeń. Wytańczone sceny ukazują przede wszystkim różne kobiety, piękne, kapryśne, wesołe, mądre; dziewczyny, które stały się motorem przedwojennego życia, dla których mężczyźni chcieli zmieniać świat. Uważny widz spostrzeże, że w widowisku przedstawione zostały różne formy i style tańca, tak charakterystyczne dla tamtej epoki, czyli taniec jazzowy, modne wówczas walce, tanga czy charleston. A wszystko to połączone zostało elementami kabaretu i pantomimy. Krakowski Teatr Variété, ul. Grzegórzecka 71, godz. 19.00.

Kino pod Baranami wspólnie z Gutek Film i magazynem „Wysokie Obcasy” – zaprasza do MOS-u na przedpremierowy pokaz filmu „120 uderzeń serca”. „120 uderzeń serca” to porywająca opowieść o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90. Reżyserem filmu nagrodzonego Grand Prix na Festiwalu w Cannes w 2017 r. jest Robin Campillo, twórca „Eastern Boys”. W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. „120 uderzeń serca” to zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Film Campillo jest powrotem do lat 90., reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS. Początek seansu o godz. 18.45, Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.

Rok 2018 to nie tylko 50 lat od powstania jednego z najlepszych zespołów rockowych na świecie, grupy Genesis, ale także pięćdziesiąte urodziny jednego z najlepszych brytyjskich wokalistów, jakim bez wątpienia jest Ray Wilson. Podczas nadchodzących koncertów Ray wraz ze swoim zespołem będzie wykonywał utwory zarówno sięgające do początków istnienia Genesis (był wokalistą tego zespołu w latach 1996–1998), poprzez późniejsze, przełomowe kompozycje grupy, aż po utwory z własnej solowej kariery. Jego koncerty są znane ze wspaniałej prezentacji piosenek ze świata Genesis, na który składają się także klasyczne przeboje pochodzących z solowego dorobku Petera Gabriela, Phila Collinsa i Mike’a Rutherforda. Na to niezwykłe spotkanie z historią rocka zapraszamy na godz. 19.00 do Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1.

Uniform – duet tworzony przez wokalistę Michaela Berdana i gitarzystę oraz programistę Bena Greenberga – powstał z obsesyjnej chęci stworzenia industrialnego porządku w punkowym chaosie”. Duet powstał w Nowym Jorku w 2013 roku, kiedy to starzy znajomi: Ben Greenberg i Michael Berdan zaczęli razem muzykować. Aby utrzymać jak najbardziej intymne doświadczenie, zdecydowali się ograniczyć projekt do dwuosobowego składu, z programowaną perkusją i low-endowymi syntezatorami, robiącymi podkład dla gitary Greenberga i wokali Berdana. Kilka kawałków zespołu wykorzystano na ścieżce dźwiękowej do nowego sezonu „Twin Peaks”. Duet wystąpi dzisiaj o 20.00 w Warsztacie na Zabłociu 9a.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-24
Data aktualizacji: 2018-04-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź