Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Długi majowy weekend już niestety za nami i pora wrócić do rzeczywistości. Ten powrót może być ciężki, aby więc go złagodzić, na dzisiejszej mapie Krakowa zaznaczyliśmy dla Was kilka miejsc, w których można ciekawie spędzić wolny czas.

Fot. materiały prasowe / Opera Krakowska

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W długi weekend majowy jeździliśmy tramwajem patriotycznym, a dzisiaj zapraszamy do literackiego. Od godz. 15.00 po Krakowie będzie się można przejechać Literackim Tramwajem, który otwiera projekt „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”. W podróży będą towarzyszyć: Tomasz Schimscheiner, Marta Bizoń, Piotr Piecha z akordeonem, Krzysztof Grygier, aktorzy Teatru Otwartego oraz grupa Animatio, przenosząc nas w świat krakowskich legend i baśni. Będziemy bawić się, śpiewać i czytać!

Nieco później możecie zahaczyć o Operę Krakowską. Tam, o godz. 17.30 zobaczycie „Polowanie na łosia” – komedię nie dość, że czarną, to jeszcze romantyczną. Niejednoznaczna, niebanalna, słodko-gorzka. Eliza (Agnieszka Więdłocha) i Konrad (Antoni Pawlicki) przygotowują uroczystą kolację dla rodziców dziewczyny (Grażyna Wolszczak i Piotr Cyrwus). Zamierzają poinformować ich o swoich zaręczynach. Jednak niespodziewanie zjawia się były terapeuta i kochanek dziewczyny (Leszek Lichota). Wybucha gwałtowna awantura, która kończy się próbą morderstwa. Niedoszły trup zostaje schowany w szafie, a rodzice już dzwonią do drzwi...

Z kolei Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, pokaże o 19.00 unikatowy film niemy „Pan Tadeusz”. Powstał w 1928 roku, a zobaczycie go z autorską muzyką, graną na żywo z okazji obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Muzykę wykona Marcin Pukaluk kompozytor, performer i producent muzyczny. Ma na swoim koncie 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz prawie 200 seansów z muzyką na żywo. Grał do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage, Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival, a także na najstarszym i największym festiwalu filmu niemego na świecie: Pordenone Silent Film Festival. „Pan Tadeusz”, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, był największą polską produkcją filmową okresu międzywojennego, w dodatku film jest w bardzo dobrej jakości, gdyż kopia została odnowiona cyfrowo przez Filmotekę Narodową.

Od dzisiaj do czwartku, 10 maja, Kino Pod Baranami zaprasza na dziewiątą edycję LGBT Film Festival, jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce portretujących życie osób nieheteronormatywnych. W programie siedem poruszających fabularnych i dokumentalnych produkcji filmowych oraz zestaw polskich krótkich metraży. Szczegółowe informacje na temat festiwalu możecie śledzić na Facebooku.

Na koniec dnia polecamy jeszcze wejście do Bazy na Floriańskiej 15. Zagra tam Zajwert, koncert rozpocznie się o godz. 20.00. Będzie to prawie godzinna kompozycja z użyciem analogowych i cyfrowych syntezatorów i innych elektronicznych źródeł dźwięku, a towarzyszyć będą nagrania takich instrumentów akustycznych, jak trąbka, akordeon i flet. Na kompozycję składa się kilka części oscylujących pomiędzy estetyką muzyki nowej, muzyki eksperymentalnej, noise i krautrocka. Zajwert, czyli Paweł Krzaczkowski, to muzyk, kurator, eseista, poeta, redaktor kilku publikacji architektonicznych, m.in. „Przewodnika dla dryfujących”. Jako kurator organizuje m.in. koncerty z muzyką nową i eksperymentalną – ostatnio cykl koncertów 4 for Beckett, Un-well Tuned Architecture of Dystopia, Suma 4.30. Jako muzyk występuje w duecie z Kacprem Ziemianinem i solo, pod pseudonimem Zajwert. Brał udział m.in. w takich festiwalach, jak Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum, AudioArt, Supernoise (Aarhus). Współpracował m.in. z Normanem Leto, Robertem Curgenvenem, Lorenzo Bruscim. Ostatnio opublikował także książkę poetycką – „Wstęgi Möbiusa”.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-05-07
Data aktualizacji: 2018-05-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź