Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

Zastanawiacie się, na co dzisiaj warto pójść, co zobaczyć i jak przyjemnie i pożytecznie spędzić środę w mieście? W dzisiejszym kulturalnym rozkładzie przygotowaliśmy dla Was najciekawsze atrakcje. Rezerwujcie czas w kalendarzu i przychodźcie!

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kino Pod Baranami zaprasza do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalne pokazy filmowe w ramach Tygodnia Mody po Krakosku, nowego wydarzenia na modowej mapie Krakowa. Dzisiaj na ekranie pokazane zostaną dwa znakomite dokumenty: „Fresh Dressed” Sachy Jenkinsa oraz „Tomasz Ossoliński. Before The Show” Judyty Fibiger. Tydzień Mody po Krakosku to nowe, cykliczne wydarzenie, podczas którego Dolne Młyny zamienią się w krakowską stolicę mody. Na początek o godz. 19.00Tomasz Ossoliński. Before The Show” przedstawia portret jednego z najlepszych polskich projektantów, a zarazem zapis jego przygotowań do pokazu kolekcji, która miała być ukoronowaniem 20 lat pracy w branży. Muzykę do filmu skomponował Daniel Bloom, autor ścieżki dźwiękowej do filmów „Nieulotne” oraz „Wszystko co kocham”. Wieczór dopełni o 20.15 pokaz dokumentu „Fresh Dressed”, opowiadającego o źródłach amerykańskiej mody ulicznej i stylu hip-hopowego. W swoim dokumentalnym debiucie reżyserskim, muzyk i producent Sacha Jenkins, przygląda się temu jak noszą się raperzy, ale i sięga głębiej, próbując zrozumieć dlaczego artyści hip-hopowi oraz ich fani przywiązują taką wagę do ubioru. Na ekranie pojawią się m.in. Pharrell Williams, Kanye West, Nas czy twórca jednej z unikalnych miejskich marek stworzonych przez czarną społeczność Karl Kani oraz pionier mody hip-hopowej Dapper Dan.

Teatr Barakah, ul. Paulińska 28, zaprasza na kolejne pokazy filmowe w ramach Dnia Izraela. Dzisiejszego wieczora pokaże obraz „Zero motywacji”. Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnym izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę. Ale inaczej niż w typowym filmie wojennym, „Zero motywacji” przygląda się kobietom- żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że „jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi koniecznie z niego wystrzelić”. Polecamy! Projekcja rozpocznie się o godz. 19.00.

Kolejna sztuka Erica Bogosiana, autora znanego krakowskiej publiczności ze sztuki „Sex, Prochy, Rock and Roll”. Tym razem będą to „Zwierzenia pornogwiazdy”, w których rozprawia się z problemem reality show, zadomowionym już w Polsce dzięki takim programom, jak Big Brother, Agent, Bar, czy Dwa światy. Bohater jest jednym z anonimowych, zwykłych ludzi, który nagle staje się medialną gwiazdą za cenę sprzedaży swojej intymności. Gorący temat, mocne teksty! Tekst przełożył i wyreżyserował Sławomir Michał Chwastowski, a w rolach głównych zobaczycie T. Schimscheinera i Katarzynę Nowak. Teatr Ludowy, Scena Pod Ratuszem, Rynek Główny 1, godz. 19.00.

Fani muzyki filmowej muszą jeszcze chwilę poczekać na Festiwal Muzyki Filmowej, ale tymczasem o godz. 18.00 w Pracowni Pod Baranami, mają okazję posłuchać koncertu muzyki filmowej, cyklicznej imprezy, jedynej w Krakowie. W legendarnej Piwnicy pod Baranami można poczuć dreszczyk emocji niczym James Bond, zapaść w muzyczny sen rodem z „Incepcji” i odczuć smak zwycięstwa jak prawdziwy Gladiator, aby w końcu odprężyć się i zasmakować w ulubionym trunku Jacka Sparrowa. Usłyszycie najsłynniejsze tematy muzyczne z takich m.in. filmów, jak: „Gladiator”, „Harry Potter”, „Indiana Jones”, „James Bond”, „Mission Impossible”, „Piraci z Karaibów” czy „Gwiezdne wojny”! O gamę muzycznych wrażeń i ucztę dla ducha zadba kwartet smyczkowy, złożony z wybitnych absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Aleksandra Czajor (skrzypce), Grażyna Żubik (skrzypce), Damian Kułakowski (altówka), Julia Koterba (wiolonczela).

Kraków uchodzi za niekoronowaną stolicę jazzu – ten gatunek muzyki zawsze gdzieś można usłyszeć, i to niejednokrotnie w najlepszych wykonaniach. My szczególnie polecamy Harrisa na Rynku: codziennie przez cały maj odbywają się tam koncerty autorskiej muzyki jazzowej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo Harris preferuje szeroko rozumiany jazz, od klasyki poprzez wszelakiego rodzaju mieszanki po progres. Dzisiaj o godz. 21.30 zacznie się acoustic jam session. Gorąco polecamy! Wstęp jest wolny.

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA