Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Powoli rozkręca się festiwalowa karuzela: Copernicus, Solo Duo Trio, a to przecież nie koniec. Nie brakuje też filmów, spektakli i gorących koncertów. Co więc tym razem wybrać z naszego kulturalnego rozkładu? Zobaczcie sami!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na progu dorosłości Dan rzucił szkołę, marząc o karierze pisarza science fiction. Miał plan; aby poprawić swój warsztat, zamierzał ukończyć kurs kreatywnego pisania w lokalnym college’u. Traf chciał, że nie było już wolnych miejsc, więc zapisał się na jedyny dostępny kurs – psychologię. Dziś Daniel Gilbert – profesor psychologii na Harvardzie, autor popularnonaukowych bestsellerów i gwiazda konferencji TED – ma dużo do powiedzenia na temat tego, jaka jest rola przypadku w osiąganiu szczęścia Copernicus Festival. Rozpoczyna się dzisiaj w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego, a potrwa do niedzieli 27 maja. Gwiazdami festiwalu, poza Danielem Gilbertem, będą m.in. ekonomista Robert H. Frank, zajmujący się astrofizyką relatywistyczną Jean-Pierre Lasota, autor „Filozofii przypadku” Michał Heller oraz pisarze Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski. Wszystkie informacje i pełen program znajdziecie na stronie festiwalu Copernicus.

Ta impreza przez lata kreowała modę na małe formy jazzowe i współtworzyła legendę klubu Pod Jaszczurami. Bez niej prawdopodobnie nie powstałoby wiele dwu- i trzyosobowych składów obecnych na polskiej scenie w latach 80. i 90. XX wieku. Festiwal Solo Duo Trio, którego spiritus movens był zmarły w 2005 roku Andrzej „Kuba” Florek, na trwałe zapisał się nie tylko w historii polskiego jazzu, ale też w żywej pamięci artystów i publiczności. Fundacja My Polish Heart postanowiła więc reaktywować wydarzenie po 17 latach przerwy. Dzisiaj Pod Jaszczurami o 20.00 wystąpi wybitny pianista Dominik Wania ze związanymi z festiwalem od początku Markiem Bałatą i Krzysztofem Ścierańskim, zaś o 22.00 zagra trio młodego wirtuoza organów Hammonda Kajetana Galasa, a wieczór płynnie przejdzie w nocne jam session. Festiwal potrwa do czwartku, 24 maja. W finale w Teatrze Nowym Proxima wystąpi trio świetnego amerykańskiego saksofonisty Jamesa Cartera. Gorąco polecamy! Wstęp jest wolny!

Trudno już chyba w tym momencie znaleźć osobę, która nie zetknęła się z produktami tureckiego małego ekranu, czyli serialami. A jak sytuacja wygląda z dziełami dużego ekranu? Wszystkich miłośników kinematografii tureckiej, zafascynowanych turecką kulturą, stawiających pierwsze kroki w świecie dziesiątej muzy lub mających po prostu odrobinę wolnego czasu Teatr Barakah zaprasza na Paulińską 28. Każdy seans poprzedzony jest wykładem wprowadzającym: o godz. 18.00 będzie to „Kobieta w Turcji – proza życia i proza świata fikcyjnego”. Jaka jest kobieta turecka? Piękna, pewna siebie i niezależna czy podległa rodzinie i mężowi, nieraz bezbronna ofiara pojawiających się oskarżeń? W dyskusji o postaciach kobiecych w literaturze tureckiej, a także o Turczynkach „z krwi i kości”, udział weźmie dr Sylwia Filipowska, wykładowca Katedry Turkologii UJ, zajmująca się m.in. tematyką współczesnej prozy kobiecej w Turcji. O 19.00 natomiast rozpocznie się pokaz filmu „Światło i cień” (2016) Pod opiekę pani doktor psychiatry trafia dziewczyna oskarżona o zamordowanie męża i teściowej. Elmas nie pamięta niczego z feralnej nocy. Wstęp jest wolny.

W Kinie Pod Baranami ciąg dalszy Węgierskiej Wiosny Filmowej. O 19.00 „Obywatel” w reż. Rolanda Vranika. Wilson jest afrykańskim uchodźcą, który stracił rodzinę w opętanym wojną kraju i przybył do Europy w poszukiwaniu azylu. Od lat mieszka i pracuje jako ochroniarz w Budapeszcie. Teraz stara się o możliwość pozostania w kraju na stałe, ale nadal nie udało mu się zdać egzaminu, który pozwala uzyskać węgierskie obywatelstwo. Pomóc mają lekcje z Mari, nauczycielką historii. Kiedy wszystko wydaje się być na dobrej drodze, w środku nocy u progu domu Wilsona zjawia się zdesperowana, ciężarna młoda kobieta pochodząca z Iranu. Decyzja o tym, by jej pomóc zmieni być może całe życie głównego bohatera. Reżyser przygląda się niuansom międzykulturowej integracji w oryginalnej opowieści o miłości. Do współpracy przy filmie reżyser zaprosił głównie amatorów, skupiając się relacjach międzyludzkich, które sportretował w wyjątkowo oszczędny w formie sposób. Emocjonalna szczerość tego głęboko poruszającego filmu pozwala widzom dzielić z bohaterami frustrację, rozczarowanie, ale też radość i nadzieję ludzi szukających schronienia.

I jeszcze jedno spojrzenie na problemy codziennego życia, pochodzące z naszego bliskiego kręgu kulturowego, tym razem z Czech. Ota Pavel to jedna z najbarwniejszych postaci czeskiej literatury. Był popularnym i cenionym komentatorem sportowym, kiedy w wieku 33 lat wprost z olimpiady w Innsbrucku trafił do szpitala psychiatrycznego. Pisanie stało się jego sposobem na walkę z chorobą psychiczną, którą toczył do końca życia. Reportaże sportowe Pavla to opowieść o wielkiej sportowej pasji i sile marzeń, a także determinacji w dążeniu do celu czeskich sportowców, w których szukał przede wszystkim zwyczajnych ludzi. Opowiadania o czeskich sportowcach stały się inspiracją dla Maćka Prusaka – choreografa i reżysera – do stworzenia spektaklu „Salto w tył”. Sztukę wystawia dzisiaj o 19.00 Teatr Ludowy, os. Teatralne 34. Polecamy!

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-05-22
Data aktualizacji: 2018-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź