Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Festiwale a turystyka

Wpływ ekonomiczny czterech największych festiwali muzycznych na Kraków wyniósł do tej pory blisko 20 mln zł. To wyniki badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Uniwersytet Jagielloński. Komisja Promocji i Turystyki zapoznała się z raportem.

Fot. Magiczny Kraków

Badania pn. Krakowskie festiwale muzyczne a potencjał kreatywny i gospodarczy miasta, ma pokazać nie tylko wpływ festiwali na gospodarkę, ale również wykazać zadowolenie z oferty programowej biura, motywację uczestnictwa w wydarzeniach, obszary rozwoju projektów, zainteresowanie mieszkańców Krakowa projektami, aktywność przyjezdnych w mieście oraz wydatki uczestników projektów. Badanie przeprowadzono na uczestnikach czterech festiwali: Misteria Paschalia, Festiwalu Muzyki Filmowej, Wianków i Festiwalu Sacrum Profanum. Do 2017 roku powstało 16 raportów z badań, przeprowadzonych na 102 500 osobach (uczestnicy badanych wydarzeń), dla których uogólnić można wyniki badań. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel dotacje w wysokości 70 tys. 339 zł. Badania wykazały miedzy innymi, że większość ludzi biorących udział w festiwalach to mieszkańcy Krakowa. Aż 98 proc. badanych zaznaczyło, iż są zadowoleni z imprez w jakich brali udział. Coraz więcej jest także osób przyjezdnych, największa grupa turystów festiwalowych przyjeżdża na Festiwal Muzyki Filmowej. Dlatego, ten festiwal przynosi także największe dochody finansowe. Wśród mieszkańców największą popularnością cieszą się  Wianki – Święto Miasta.

Przewodniczącego Komisji – Aleksandra Miszalskiego – interesował sposób badania i metodologia. Metodologia badania została opracowana na potrzeby festiwali KBF przez dr. hab. Rafała Kasprzaka, profesora Szkoły Głównej Handlowej. Zgodnie z nią przyjęto założenie, że festiwal wpływa bezpośrednio na sytuację ekonomiczną organizatora (efekty bezpośrednie) oraz dwustopniowo na gospodarkę regionu (efekty pośrednie oraz indukowane).

Z dokładnymi wynikami badań i ich metodologią można zapoznać się pod linkiem.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-05-25
Data aktualizacji: 2018-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź