Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Zastanawiacie się, co zrobić z tak pięknie rozpoczętym tygodniem? Podpowiadamy: korzystać z tego, co w Krakowie najlepsze, czyli kultury – i to w wyśmienitym, festiwalowym wydaniu! Oto nasz przewodnik po poniedziałkowych wydarzeniach.

Fot. materiały prasowe / Księgarnia Podróżnicza Bonobo

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Od wczoraj aż do kolejnej niedzieli 3 czerwca w kinie Kijów.Centrum, macie okazję poznać pełne rozmachu fabuły i kameralne historie, mozaikę gatunków i różnorodność form – jednym słowem 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Śledźcie uważnie program!

Prawie przez cały czerwiec w Bunkrze Sztuki przy pl. Szczepańskim trwa szesnasta odsłona kolejnego zasłużonego i równie popularnego festiwalu, czyli Miesiąca Fotografii w Krakowie 2018. W tym roku Iris Sikking, autorka programu głównego, postanowiła nawiązać do koncepcji przestrzeni przepływów, którą w 1996 roku sformułował Manuel Castells. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wizja opisana przez hiszpańskiego socjologa w książce „Społeczeństwo sieci” stała się rzeczywistością. Gwałtowny rozwój technik komunikacji i informacji spowodował powstanie nowej struktury społecznej – otwartej, pozbawionej granic, nieustannie zmieniającej kształt, w której wszyscy staliśmy się częścią oplatającej glob niewidzialnej sieci. Towarzyszące nam nieustannie obrazy z różnych rejonów świata zmieniły pojmowanie geograficznych granic czy rozumienie lokalności: tradycyjną „przestrzeń miejsc” zastąpiła „przestrzeń przepływów”. Globalizacja stworzyła zarazem nowe nierówności społeczne i obszary wykluczenia, a także nowe możliwości manipulacji. Wobec tempa zmian, szybkiego przemieszczania się ludzi i przedmiotów oraz w natłoku atakujących zewsząd informacji coraz trudniej jest dostrzec, co kryje się pod powierzchnią zdarzeń. Współczesne media mnożą komunikaty, ale nie pomagają w zrozumieniu zachodzących na świecie procesów i zjawisk. Polecamy!

Nietypowy festiwal trwa w Ogrodzie Botanicznym. Do 17 czerwca przy ul. Kopernika 27 można wziąć udział w jednym z najciekawszych wydarzeń tego typu – Święcie Ogrodów. Z tej okazji swoje podwoje otwarł najpiękniejszy zielony zakątek Krakowa. Odbywają się tam różnorodne imprezy: koncerty, pikniki rodzinne, wernisaże, prezentacje sztuki ogrodowej, prelekcje. Zieleń trawy przetykana czerwienią tulipanów, żółcią żonkili, bielą i różem kwitnących drzew i krzewów – o pięknie ogrodów nie trzeba nikogo przekonywać. Warto w tych urokliwych zakątkach odpocząć od miejskiego zgiełku. Poza Ogrodem Botanicznym będzie też można odwiedzić ogród przy DPS im. L.A. Helclów, Salezjański Ogród Biblijny, Rodzinny Ogród Działkowy, park Duchacki i niewielkie ogrody muzealne.

Na pokaz urzekających zdjęć i wciągających opowieści o Indiach zaprasza dziś na godz. 20.00 Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, na Małym Rynku. Slajdowisko poprowadzi Jacek Bakowski – z zamiłowania podróżnik i „Człowiek gór”, taternik i grotołaz. Najbardziej w życiu kocha samotne, czasami kilkumiesięczne wędrówki po Azji i Afryce. Odwiedził między innymi Burkina Faso, Kenię i Tanzanię, a w Azji Chiny, Tajlandię, Laos, Kambodżę, Bangladesz, Nepal, Armenię, Gruzję i oczywiście Indie. Podróżował koleją transsyberyjską do Mongolii, gdzie pomieszkiwał z rodziną mongolską niedaleko pustyni Gobi. To właśnie Mongolia oraz Indie są mu najbliższe. Brał również udział w wyprawach eksploracyjnych w słoweńskich Alpach Julijskich, francuskich Pirenejach i rumuńskich Karpatach. Przez kilka tygodni wędrował samotnie po Himalajach, zdobył też Kilimandżaro i Aconcaguę. Z wykształcenia zajmuje się matematyką i informatyką, pracował też jako fotograf.

A na zakończenie dnia proponujemy nietuzinkowe spotkanie łączące karaoke z muzyką na żywo. O 21.00 w Zaścianku, na ul. Rostafińskiego 4, zacznie się „Śpiewogranie”, czyli wspólnie śpiewane przeboje. W klubie zawsze panuje przyjazna atmosfera i niepowtarzalny klimat. A przy tym każdy może wziąć ze sobą instrument muzyczny, by osobiście akompaniować śpiewającym.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-05-28
Data aktualizacji: 2018-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź