Komunikat archiwalny

Zabytki a słupki

Radni z Komisji ds. zbadania zmian w związku z realizacją organizacji ruchu w Strefach Płatnego Parkowania, projektu Mobilny Kraków oraz polityki transportowej dla Miasta Krakowa zebrali się, by wysłuchać głosu mieszkańców w sprawie „przedstawienia przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami w Strefie Płatnego Parkowania w Krakowie w kontekście prowadzenia prac związanych z reorganizacją Strefy Płatnego Parkowania”.

Zabytki a słupki
Fot. ZIKiT

Członkowie komisji oraz zgromadzeni goście wysłuchali mieszkańców, którzy mieli wiele zastrzeżeń do polityki parkingowej Krakowa, a przede wszystkim do stawiania słupków uniemożliwiających parkowanie w historycznej części miasta. Według reprezentantów komitetu „Nic o nas bez nas” oznaczenia miejsc parkingowych, malowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz montowanie słupków  uniemożliwiających parkowanie w centrum miasta, w obszarze historycznym jest niezgodne z ochroną konserwatorską.

 – Znaleźliśmy przykłady, gdzie miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, niebieskie koperty, były wymalowane na XIX-wiecznej kostce – mówiła przedstawicielka komitetu „Nic o nas bez nas”. Mieszkańcy prowadzili w tej sprawie korespondencję z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Całość dokumentów w tej sprawie przekazali radnym, którzy po zapoznaniu się z materiałem, będą dyskutować na ten temat na kolejnym posiedzeniu komisji.  Wtedy również ZIKiT zaprezentuje swoje stanowisko.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także