Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

Zastanawiacie się, na co warto pójść, co zobaczyć i jak pożytecznie spędzić środę w naszym mieście? W dzisiejszym kulturalnym rozkładzie przygotowaliśmy dla Was najciekawsze propozycje. Rezerwujcie czas w kalendarzu i przychodźcie!

Fot. materiały prasowe / ICE Kraków

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Krakowskie Forum Kultury przy Mikołajskiej 2 zaprasza wszystkich władających językiem hiszpańskim albo pragnących doszlifować swoje umiejętności na darmowe projekcje kina latynoamerykańskiego, czyli „Kino Latino” – po hiszpańsku, z hiszpańskimi napisami. Po każdej projekcji odbywa się też dyskusja. Na dzisiejszy wieczór KFK przygotowało film „Frida: Naturaleza Viva”. To pierwszy film fabularny o meksykańskiej artystce znanej i cenionej na całym świecie. Dzieło Paula Leduca za pomocą poetyckiej narracji przybliża życie oraz sztukę Fridy Kahlo. W tytułowej roli niezwykła Ofelia Medina. Film z małym budżetem, lecz niezwykle wysokiej jakości, nakręcony został 20 lat przed słynną hollywoodzką wersją Salmy Hayek. Powstał w większości w Niebieskim Domu Fridy. Polecamy! Początek o godz. 19.00.

O 20.00 w MOS-ie na Rajskiej rozpocznie się kolejne „Spotkanie filozoficzne”. W ramach tego cyklu raz w miesiącu jest okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie, a przy tym spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Inspiracją do dzisiejszej dyskusji będzie film „Thelma” w reż. Joachima Triera. Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału. Rozmowę po projekcji poprowadzi dr hab. Joanna Hańderek z UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, szczególnie postkolonializmem, globalizacją, gender i multikulturalizmem. Wykłada na UJ, prowadzi również zajęcia dla licealistów oraz dla studentów III wieku. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga.

W Centrum Kongresowym ICE Kraków, o godz. 19.00 rozpocznie się koncert Kuby Badacha, promujący jego solowy album „Oldschool”. Zrodził się na przekór trendom, dla wszystkich tych, którzy tęsknią za ambitnym popem. Po prawie trzydziestu latach pracy na scenie i muzycznej aktywności jako wokalista, kompozytor i producent, po setkach koncertów i muzycznych kooperacji z plejadą najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny, dziesiątkach płyt współtworzonych z rozlicznymi artystami, Kuba Badach postanowił stworzyć album, będący pierwszym solowym, muzycznie autorskim krążkiem w dorobku artysty. Usłyszycie kilkanaście kompozycji utrzymanych w zróżnicowanych stylistykach: charakterystyczne „jazzawe” brzmienie zespołu Kuby Badacha, znane z płyty „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, czyli fortepian Jacka Piskorza, kontrabas Michała Barańskiego i perkusję Roberta Lutego, wzbogacone brzmieniem gitary Łukasza Belcyra, hammonda Marcina Górnego oraz sekcji dętej Macieja Kocińskiego (saksofon) i Piotra Schmidta (trąbka). Będą też echa stylistyki lat 70., 80. i 90. Niespodzianką może się okazać fakt, że w wielu utworach Badach nie ograniczył się do roli kompozytora i wokalisty, ale nagrał partie gitary basowej oraz instrumentów klawiszowych. Jak mu wyszło – możecie sprawdzić sami!

Z kolei na Szpitalnej 1, jak co środę o godz. 19.00, rozpocznie się Open Decks. Co tydzień klub oddaje początkującym djom sprzęt i zieloną salę, a w lecie kawiarnię w bramie. Dwie środy w miesiącu przeznaczone są na muzykę graną z płyt winylowych, dwie – z nośników cyfrowych. Open Decks to okazja do dzielenia się swoją pasją, szkolenia swoich umiejętności i postawienia pierwszego lub kolejnych kroków w dj-skiej karierze. A także możliwość spędzenia przyjemnego wieczoru w środku tygodnia w towarzystwie muzyki i przyjaciół. Informacje na temat zgłoszeń i szczegóły kolejnych edycji Open Decks są dostępne na Facebooku. Dzisiejsza środa należy do nośników cyfrowych.

W ArtCafe Barakah, na Paulińskiej 28, o godz. 20.00 wystąpi Piotr Kubic. Zaczął grać na pianinie w wieku siedmiu lat. Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia skończył na fortepianie i gitarze, zaś w Szkole Muzycznej II stopnia grał na organach. Największą jego pasją jest improwizacja, uczęszczał na zajęciach jazzu i grał w krakowskich klubach. Po piętnastoletniej przerwie wraca do gry wraz z wokalistą Pawłem Kupskim, przygotowując recital „Trochę drogi już za nami”. „Jazzowe tematy i improwizacje” to solowy program, który powstał przy wykorzystaniu kilkunastoletniego doświadczenia wyniesionego z pracy teatralnej. Piotr Kubic pracuje w Teatrze Bagatela, początkowo jako realizator dźwięku, potem fotograf, realizuje również krótkie filmy. Współpracował m.in. z kompozytorami Stanisławem Radwanem i Krzesimir Dębskim. Pisze opowiadania i felietony, zajmuje się fotoreportażem.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-06
Data aktualizacji: 2018-06-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź