Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Krakowie rodzi się wiele pomysłów i… dzieci

Z każdym rokiem pod Wawelem przychodzi na świat coraz więcej dzieci – tylko od stycznia przybyło nam już ok. 5 tys. nowych mieszkańców. Stolica Małopolski wyprzedza pod względem dzietności inne duże miasta Polski, takie jak Gdańsk, Warszawa czy Wrocław. Dynamiczny rozwój Krakowa sprawia, że ludzie młodzi widzą w nim miejsce na dobry start – zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym – i chętnie się tu osiedlają. Znajdują szeroki wybór miejsc pracy, bo Kraków przyciąga międzynarodowe firmy i centra usług biznesowych, wspiera prężne środowisko startupowe, tworzy klimat sprzyjający innowacjom i eksperymentom. A także powiększa pakiet udogodnień dla mieszkańców: o Kartę Krakowską, darmową przejazdy dla uczniów, Krakowską Kartę Rodzinną 3+.

Fot. Wiesław Majka

Kraków jako jedyne z niewielu miast w Polsce ma dodatnie saldo migracji. Już kilka lat temu wyspecjalizował się jako najlepsza w Europie lokalizacja branży outsourcingowej, w dodatku taka, która oferuje nie tylko najprostsze, ale i najbardziej skomplikowane usługi dla biznesu, wymagające zatrudnienia specjalistów. Utalentowana i wykwalifikowana kadra, dobre położenie komunikacyjne, wiele zrealizowanych inwestycji, ranga ośrodka naukowego z ponad dwudziestoma szkołami wyższymi – to główne atuty, które skwapliwie wykorzystuje Kraków, by ściągnąć do siebie międzynarodowe firmy, jednostki naukowo-badawcze pracujące na potrzeby nowoczesnego przemysłu, w tym usługi dla branży IT i wysokich technologii. Firmy, które wybierają Kraków na swoją siedzibę, są coraz bardziej różnorodne, często są to innowacyjne branże, usługi IT i wysokie technologie, a także zaawansowany technologicznie przemysł. Dzięki temu powstają setki nowych miejsc pracy, a młodzi ludzie nie muszą wyjeżdżać za granicę, bo tu mogą znaleźć dobrze płatne stanowiska, rozwijać się i robić kariery. Stabilizacja zawodowa ułatwia im z kolei  podejmowanie decyzji o założeniu rodziny. Wybierają więc Kraków jako miejsce, które zapewnia dobre warunki do tego, by urodzić i wychować potomstwo. Według danych z Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie w 2016 r. zarejestrowano 16 585 aktów urodzenia, w zeszłym roku – 19 276. Tylko od stycznia do kwietnia tego roku sporządzono już 5 654 aktów urodzenia.

Do tego, że Kraków jak magnes przyciąga młodych ludzi, przyczynia się także dobry klimat i wsparcie dla innowacyjnych projektów. Stolica Małopolski należy do głównych centrów startupowych w kraju. W naszym mieście odbywa się w ciągu roku ponad 500 wydarzeń o tematyce startupowo-technologicznej. Kraków został doceniony m.in. przez prestiżowy portal INC.com w artykule Zoë Henry „Why business is boomimg i these 6 unlikely European cities”. Miasto od lat aktywnie wspiera rozwój środowiska startupowego, promuje inicjatywy i pomysły, a także współorganizuje ważne dla tej branży wydarzenia. I to się opłaca: raport „Startupowy Kraków”, przygotowany przez OMGKRK, wylicza, że czołowe krakowskie startupy ściągnęły do Krakowa już łącznie ponad 500 mln zł w inwestycjach.

W tym roku w naszym mieście już po raz czwarty zostanie zorganizowany „start KRK up”, czyli Tydzień Startupów w Krakowie. W trakcie imprezy, która trwa przez tydzień, odbywa się blisko trzydzieści wydarzeń – eventy promujące krakowskie startupy, szkolenia, warsztaty, spotkania z ekspertami, a także skierowane do młodzieży, zachęcające do zajmowania przedsiębiorczych postaw. Wydział Rozwoju UMK prowadzi też stałą współpracę z organizacjami budującymi krakowskie środowisko startupów, takimi jak: Fundacja Wspierająca OMG KRK, Fundacja Kraków Miastem Startupów czy GeekWeek. Dzięki wykorzystaniu narzędzia, jakie stwarzają otwarte konkursy ofert, miasto może wspierać finansowo zgłaszane projekty. Taką pomoc otrzymały już m.in. OMG KRK, Inkubator Przedsiębiorczości Nowa Huta czy Krakowski Park Technologiczny. Ciekawym projektem, w którym udział bierze UMK, jest CERIecon Playpark, stanowiący część programu CERIecon – „Central Europe Regional Innovation Ecosystems Networg”. Celem jest stworzenie optymalnego środowiska do generowania pomysłów, rozwoju, doskonalenia oraz przekształcania ich na biznes, gotowy na rynki i konkurentów. Młode firmy, a także ludzie z pomysłem na działalność społeczną lub biznesową, otrzymują przez pół roku przestrzeń co-workingową do pracy, a także dostęp do szkoleń, warsztatów i wsparcia ekspertów. W Krakowie Playpark ulokowano w Nowej Hucie. W projekcie uczestniczą też Wiedeń, Wenecja, Stuttgart, Bratysława, Brno i Rijeka. Jak wiadomo, startupy prężnie rozwijają się przy uczelniach. Dlatego UMK wspiera inicjatywy kół naukowych i organizacji studenckich, takie jak Konkurs Konstrukcji Studenckich (KOKOS) czy Akademicki Nobel.

Kraków na różne sposoby wspiera swoich mieszkańców, oferując im coraz większe udogodnienia. Nowością jest Karta Krakowska, która od 1 sierpnia będzie upoważniała osoby płacące podatki w Krakowie do 20-procentowej zniżki na przejazdy komunikacją miejską (bilet miesięczny) oraz zniżki do miejskich instytucji kultury. Dostępna jest również Krakowska Karta Rodzinna 3+, która upoważnia wielodzietne rodziny do wielu zniżek. Atutem miasta jest dobrze rozwinięta komunikacja miejska – nowoczesny system pozwala na wygodne przesiadki i szybkie poruszanie się po mieście. To, co na uwagę zwracają mieszkańcy, to także zieleń i nowe parki, a tych z roku na rok przybywa. Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych oraz rosnąca liczba miejsc w przedszkolach – to szczególnie doceniają młodzi rodzice. Kraków, dzięki dobrej polityce dotacyjnej, systematycznie zwiększa liczbę miejsc przedszkolnych w publicznych placówkach niesamorządowych, w których – przypomnijmy – obowiązują te same zasady odpłatności co w przedszkolach samorządowych, tj. nie więcej niż 1 zł za każdą godzinę wykraczającą ponad bezpłatne 5 godzin. Do Krakowa, jak magnes, przyciąga oczywiście szeroka oferta kulturalna i sportowa, w której mieszkańcy mogą przebierać – festiwale, spektakle, koncerty, międzynarodowe imprezy, które odbywają się w przestrzeni miejskiej, a także w Tauron Arenie i Centrum Kongresowym ICE.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-06
Data aktualizacji: 2018-06-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź