Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Pogoda dopisuje, co więc powiecie na plenerowe popołudnie i wieczór? Okazji do wyjścia na zewnątrz nie brakuje – przejrzyjcie nasze propozycje. Na pewno znajdziecie coś ciekawego!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Dzisiaj przez miasto przejdzie Lajkonik. Niewiele jednak osób wie, że przed 230 laty w Krakowie można było zobaczyć jeszcze jednego jeźdźca na sztucznym koniu. Było to możliwe podczas widowiska, które przedstawiła społeczność żydowska Kazimierza z okazji przybycia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 16 czerwca 1787 roku. Żydzi udali się z Kazimierza do wsi Czyżyny, żeby tam z samego rana powitać zbliżającego się monarchę. Pochód był niezwykle uroczysty i liczny, z muzykantami i błaznem z drewnianym konikiem. Dzisiaj o godz. 20.30 Muzeum Historyczne i Żydowski Teatr w Krakowie zapraszają na spektakl muzyczny „Tajemniczy konik z Kazimierza – opowieść z czasów króla Stasia”. Pokazany będzie na scenie przed Wieżą Ratuszową, a 9 czerwca o 20.00 obejrzymy go jeszcze raz, tym razem na Kazimierzu – na placu przez Starą Synagogą. Ta ciekawostka historyczna jest niezbitym dowodem na współistnienie i przenikanie się kultur. Nie wiemy, jak wyglądał żydowski Lajkonik, ani też jak brzmiała muzyka, do której harcował. Muzycy i aktorzy starają się przedstawić zatem własną interpretację opowieści o koniku z Kazimierza i jego spotkaniu z królem Polski.

Z kolei Kino Pod Baranami zaprasza na „Short Waves on Tour” – objazdowy konkurs polskich filmów krótkometrażowych, do którego przystąpiło pięć krajowych produkcji. Na ekranie filmy fabularne, animowane i dokumentalne. Od godz. 20.45 możecie oglądać intrygujące historie, wyrazistych bohaterów, którzy pewnie stąpają po ziemi do czasu, gdy los niespodziewanie zmusza ich do przewartościowania swoich światopoglądów. To historie ludzi, których czeka swoista inicjacja bądź życiowa zmiana. W „Wolcie” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały jest ona związana z wchodzeniem w dorosłość. Bohater „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura konfrontuje własne wyobrażenia na temat miłości z surową rzeczywistością, a w „Fusach” Kordiana Kądzieli widzowie zobaczą nieporadną próbę wkraczania w złoty wiek. Balbina Bruszewska zaprezentuje animację „Czarnoksiężnik z krainy U.S.”, satyryczną wersję kultowej powieści dla dzieci „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. W programie znalazł się również dramat rodzinny „Heimat”, najnowszy film Emi Buchwald, twórczyni wielokrotnie nagradzanej „Nauki”. Publiczność zgromadzona na pokazach w całej Polsce zagłosuje na wybrany tytuł, a reżyser filmu z największą liczbą głosów otrzyma Nagrodę Publiczności w wysokości 10 tys. złotych, która wręczona zostanie 16 czerwca 2018 w Poznaniu. Widzowie natomiast mają szansę na specjalną nagrodę: podwójne zaproszenie na pełen atrakcji weekend w Poznaniu (15–17 czerwca) oraz udział w ceremonii finałowej „Short Waves on Tour”. Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/203725133578992

Dzisiaj również zapraszamy na pierwszą odsłonę „Kina na trawie”. Sześć letnich czwartkowych wieczorów w sześciu krakowskich parkach i ogrodach, a do tego sześć ciekawych filmów – każdy z innego zakątka Europy. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się projekt „Kino na trawie. Kino wielu kultur”, realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej przy współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa i krakowskimi konsulatami. Projekcje będą okazją do odwiedzenia również tych mniej popularnych, całkiem nowych lub na co dzień niedostępnych terenów zielonych i ogrodów. Filmy wybrane zostały przez pracujących w Krakowie konsulów sześciu europejskich państw. Wszystkie wyświetlane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Pierwszy pokaz będzie się w parku Jordana. Konsulat Generalny Niemiec zaprezentuje nieznany szerzej polskiej publiczności film „Witamy u Hartmannów” w reżyserii Simona Verhoevena. Początek ok. godz. 20.30.

Ludowy na Scenie Pod Ratuszem, pokaże o godz. 19.00 „Pannę Julię”. Jean jest lokajem owdowiałego hrabiego, Krystyna – kucharką, panna Julia zaś – młodą dziedziczką. Chcąc uciec od życia zamkniętego w konwenansach, „zbzikowana” arystokratka zatraca się w świętojańskiej zabawie dla służby i wdaje w niezobowiązujący flirt z lokajem, który szybko staje się pełną erotycznego napięcia walką o dominację płci. Co tak naprawdę wydarzyło się gorącej czerwcowej nocy? Kto spełnił swoje marzenia, komu je odebrano, a kto sam z nich zrezygnował? Jakie są zasady gry, w którą zmuszeni jesteśmy ze sobą grać? Czy jesteśmy panami swojego losu i naszych uczuć, czy może tylko bezwolnymi lalkami poruszanymi przez wypadkową siły niezaspokojonych pragnień, dawnych kompleksów i przypadkowych okoliczności? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie właśnie dzisiaj. Polecamy!

Jedno jest pewne – wszyscy umrzemy. Ale jak po tej drugiej stronie zapewnić sobie komfortowe i spokojne życie? Przed takim wyzwaniem staje Tadeusz – główny bohater komedii w reżyserii Krzysztofa Niedźwiedzkiego, który omyłkowo, zamiast w rodzinnym Krakowie, został pochowany na podhalańskim cmentarzu. Mógłby się z tym pogodzić (wszak chodzi o grób z widokiem na Tatry!), gdyby nie pewien irytujący szczegół, który nie pozwala mu spoczywać w pokoju – uparcie grająca kapela góralska. Próby wybrnięcia z kłopotu, podejmowane między innymi przez żonę nieboszczyka, rodzą całą serię komicznych sytuacji, od których niejeden przewróci się w grobie… ze śmiechu! „Stroiciel grzebieni” to spektakl Teatru KTO, pełen humoru, z góralskim folklorem w tle i urną z prochami w roli głównej. Zobaczycie go dzisiaj o 19.00 scenie Teatru Zależnego na Kanoniczej 1.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-07
Data aktualizacji: 2018-06-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź