Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny rozkład jazdy na weekend

Festiwalowy weekend nadchodzi! Będziemy w ten sposób upamiętniać dwóch artystów związanych z Krakowem – Czesława Miłosza i Zbigniewa Wodeckiego. Poza tym zobaczymy francuskie kino, będą też jedne z pierwszych w tym roku seansów pod chmurką. A to dopiero początek kulturalnych atrakcji na najbliższe dni!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Na początek Przegląd Nowego Kina Francuskiego, na który zaprasza przez cały bieżący tydzień Kino pod Baranami.  Możecie dzięki temu wydarzeniu obejrzeć najlepsze filmy francuskie ostatnich lat. Tegoroczna edycja przeglądu obfituje przede wszystkim w produkcje debiutujących twórców filmowych. W niedzielę „Barbara” – opowieść o sfrustrowanym reżyserze próbującym nakręcić biografię sławnej piosenkarki, otrzymała aż osiem nominacji do francuskich Cezarów, wygrywając ostatecznie dwie statuetki. Początki seansów równo o godz. 19.00!

W czwartek rozpoczęło się największe krakowskie święto poezji – Festiwal Miłosza 2018! Spotkania autorskie, wspólne czytanie wierszy, dyskusje i debaty – aż do niedzieli Kraków będzie żył poezją. Festiwal będzie okazją do spotkania z uznanymi autorami, m.in. Markiem Krystianem Emanuelem Baczewskim, Marzanną Bogumiłą Kielar, Marcinem Baranem i Urszulą Kozioł, a także gośćmi z zagranicy, wśród których znajdą się chociażby Jane Hirshfield i Ron Padgett. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. W niedzielę polecamy Krakowski Kiermasz Książki na pl. Marii Magdaleny. Szczegółowy program na stronie miloszfestival.pl.

Na weekendowe „Szaleństwa nocy” zaprasza Teatr Bagatela! W niedzielę o godz. 17.00 zobaczymy świetną komedię romantyczną z wątkiem sensacyjnym. Tuż po zachodzie słońca grupa ekscentrycznych artystów, którzy nie potrafią funkcjonować w świecie w świetle dnia, spotyka się na Plantach. Próbują poradzić sobie ze wszystkimi problemami, odreagować, po prostu pobyć razem. Zaczynają wspólnie opowiadać historię Heleny i Boba, która staje się opowieścią o potrzebie uczucia, za jakim tęskni każdy z nas.

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej, rozpoczęta w 2002 roku i do dziś kontynuowana. W każdą niedzielę o godz. 12.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego aktorzy czytają swoje ulubione wiersze w ciekawych interpretacjach. Wśród aktorów są zarówno gwiazdy, jak i ci młodzi i początkujący. Czytaniu wierszy towarzyszy również muzyka na żywo. W najbliższą niedzielę spotkanie będzie towarzyszyć premierze spektaklu „Czarne papugi”. Weronika Warchoł (AST), Mateusz Janicki i Dominik Stroka będą czytać „Jestem bogiem” przy towarzyszeniu muzyki Antonisa Skoliasa. Polecamy!

Kinomani na to czekali przez całą zimę – w końcu mogą regularnie oglądać filmy pod chmurką! Od tej niedzieli zapraszamy zatem do letniego kina przed Klubem Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Złotego Wieku. Już o godz. 18.30 rozpocznie się rodzinny piknik na trawie, a po nim, o godz. 21.00, zobaczymy przezabawną francuską komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”. Claude i Marie ciężko znoszą małżeństwa swoich trzech córek z mężczyznami o odmiennych religiach. Wkrótce najmłodsza oświadcza, że wychodzi za katolika. Jednak i ten kandydat nie jest idealny... Film i miejsce idealne, by naładować baterie na cały kolejny tydzień, polecamy!

W niedzielę Muzeum Historyczne Krakowa zaprasza na finisaż wystawy „Koronka. Tradycja. Reaktywacja” w Kamienicy Hipolitów. Już o godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci od 10 do 13 lat, podczas których nauczą się twórczego wykorzystania rozmaitych kawałków tkanin i starych koronek. Z kolei o godz. 14.00 muzeum poleca darmowe oprowadzanie po ekspozycji czasowej i stałej. Podczas spotkania będzie można także dowiedzieć się, jak wyglądała praca dawnych projektantów mody, gdzie powstawały słynne domy mody i do jakiej klienteli były kierowane. Polecamy!

Od czwartku do niedzieli zapraszamy na filmy do księgarnio-kawiarni podróżniczej Bonobo! GEA Film Fest! to festiwal filmów krótkometrażowych, który odbywa się jednocześnie w kilku miastach na świecie. Co ciekawe, festiwal działa na zasadzie podobnej do rund kwalifikacyjnych Pucharu Świata w Piłce Nożnej. Każdy widz jest bardzo ważną częścią festiwalu, bo to właśnie publiczność głosuje na najlepszy film z każdej grupy i pomaga w dotarciu do Wielkiego Finału, gdzie zwycięzcą zostanie Mistrz Świata. Obecnie poza Krakowem festiwal odbywa się w Katanii (Włochy), Reggio Di Calabria (Włochy), Barcelonie (Hiszpania) i w Korfu (Grecja). Seanse codziennie o godz. 18.00 i 20.00 (w niedzielę tylko o godz. 18.00).

Skórzana walizka, szczotka do włosów, świecznik, flakon na perfumy, lornetka, portmonetka, złote okulary – to tylko niektóre przedmioty ocalałe z katastrofy Titanica – największego, najdroższego i najbardziej luksusowego transatlantyku, który ponad sto lat temu zatonął w lodowatych wodach Atlantyku. Można oglądać je w Krakowie na wystawie „Titanic. The Exhibition”, która zagościła w hotelu Forum. Na wystawie znajduje się ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć z pokładu Titanica, a także pocztówki i listy do rodziny napisane przez pasażerów. Poza tym zapoznać się można z licznymi replikami – dokładnie odtworzonymi kabinami czy słynnymi schodami do sali balowej. Brakuje tylko Jacka i Rose!

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-09
Data aktualizacji: 2018-06-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź