Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dni Polsko-Węgierskie w ramach szkolnej wymiany

12 i 13 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 odbędą się Dni Polsko-Węgierskie, organizowane pod patronatem Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Okazją jest wizyta uczniów i nauczycieli z budapesztańskiego liceum w Krakowie w ramach wymiany międzynarodowej.

Fot. Alex Bruda / freeimages.com

Pretekstem do przygotowania tego wyjątkowego wydarzenia jest obecność w Gimnazjum nr 18 ucznia narodowości węgierskiej – Patryka Békefiego. Młody Węgier uczy się w polskiej szkole od dwóch lat. Dodatkowo, od piętnastu lat, XVII Liceum Ogólnokształcące im. Młodej Polski w Krakowie współpracuje z Liceum im. Ferenca Kölcseya w Budapeszcie. Co ciekawe, polską i węgierską szkołę łączy… język francuski. Obie placówki to szkoły dwujęzyczne z językiem francuskim, więc to właśnie język Moliera służy uczniom i nauczycielom z Polski i Węgier do komunikacji.

Dni Polskie-Węgierskie są kulminacją wielu wydarzeń organizowanych w XVII LO od kilku miesięcy. W marcu krakowscy licealiści odwiedzili swoich przyjaciół w Budapeszcie, a od 9 czerwca goście z Budapesztu podziwiają Kraków. Ten wspólnie spędzony czas był i jest okazją do poznawania historii, kultury i obyczajów obu narodów. Jednym z ważnych punktów programu jest wykład profesora Istvána Kovácsa na temat wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Obchodom Dni Polsko-Węgierskich towarzyszy wiele przedsięwzięć zainicjowanych przez uczniów i nauczycieli obydwu szkół. Na szkolnych korytarzach jest prezentowana wystawa „Mosty – Czasy – Budapeszt”, dająca możliwość przyglądnięcia się węgierskim pejzażom, podziwiania wielkości węgierskich wynalazców i odkrywców, a także obejrzenia ekspozycji literackiej poświęconej literaturze pięknej obydwu krajów.

W dniu uroczystej inauguracji w Zespole Szkół przy ul. Złoty Róg 30 będzie można spotkać wspólne dla historii obu krajów postaci przy węgierskiej muzyce różnych epok. Wizyta w bronowickiej szkole umożliwi poznanie autorów najciekawszych prac plastycznych, uczestników konkursu „Polska – Węgry. Co nas łączy? 1000 lat stosunków polsko-węgierskich”. Nie zabraknie również sportowych emocji, ponieważ uczniowie zaprzyjaźnionych szkół rozegrają mecz siatkówki o Puchar Bratanków. Ostatni dzień poświęcony będzie projekcjom filmów węgierskich i warsztatom literackim.

Program Dni Węgierskich:

 

Dni Węgierskie

 

 

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-11
Data aktualizacji: 2018-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź