Komunikat archiwalny

Miuosh i Zagajewski otworzyli #krakowice2018!

Ponad 350 delegatów z 160 miast kreatywnych UNESCO z 64 krajów z całego świata uczestniczy w XII Kongresie Miast Kreatywnych UNESCO. We wtorek, 12 czerwca, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie wydarzenie oficjalnie otworzyli Ernesto Ottone Ramirez – dyrektor generalny UNESCO ds. Kultury, Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa – Miasta Literatury UNESCO i Marcin Krupa – Prezydent Katowic – Miasta Muzyki UNESCO.

Miuosh i Zagajewski otworzyli #krakowice2018!
Fot. E. Dufaj / KBF

– Jestem głęboko przekonany, iż miasta, które współtworzymy, będą zjednoczone w rozwoju zrównoważonej gospodarki i społeczności. Sukces leży we wspólnych planach, które zawierają wdrażanie Planu ONZ 2030 na zrównoważony rozwój oraz Nowego Planu Miasta, którego to świadkami i aktorami jesteście Państwo już teraz otworzył Kongres Ernesto Ottone Ramirez, Dyrektor Generalny ds. Kultury w UNESCO.

Po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w historii UNESCO Kongres organizują dwa miasta - Kraków Miasto Literatury UNESCO i Katowice Miasto Muzyki UNESCO. – Cieszę się, że w świecie konkurencji i rywalizacji możemy wspólnie ukazać wagę harmonijnego rozwoju dwóch komplementarnych centrów kultury i innowacyjności – podkreślał Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.

Jak na Miasto Literatury przystało nie zabrakło na ceremonii otwarcia przedstawiciela pisarzy, a był nim poeta Adam Zagajewski. Metaforycznie podkreślał, że „istnieje na naszej planecie sekta, usposobiona zupełnie pokojowo. Jej członkowie spotykają się w księgarniach, bibliotekach, salach koncertowych czy galeriach. To po prostu sposób życia, żyć z otwartymi oczami, żyć pod egidą intelektualnego zaciekawienia, żyć tak, by kreatywność nie była jedynie pustym słowem.”


Katowice Miasto Muzyki UNESCO reprezentował zespół Miuosh, który przed międzynarodową publicznością zaprezentował przedpremierowo trzy utwory z projektu „Miuosh vs Miłosz”, nad którym obecnie pracuje. Zaledwie po trzech latach obecności w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Katowice są współgospodarzem Annual Meeting.

– To niezwykłe i bardzo istotne wydarzenie, w czasie którego mamy możliwość wymiany doświadczeń, wypracowania nowych rozwiązań i zacieśnienia naszej współpracy. Dzielimy ten zaszczyt z Krakowem, dając przykład współpracy międzyregionalnej, ale także pomiędzy sektorami kreatywnymi. Do zobaczenia od czwartku w Katowicach – zakończył swoje wystąpienie Marcin Krupa, prezydent Katowic - Miasta Muzyki UNESCO.

XII Kongres Miast Kreatywnych UNESCO potrwa do piątku 15 czerwca. Ze względu na zamknięty charakter kongresu publiczność zaproszona jest do czynnego udziału w wydarzeniach towarzyszących. Wśród propozycji: Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, konferencja Creative Cities and Industries, koncert ElectroKilar.

Więcej informacji o kongresie i terminarz spotkań otwartych na stronie internetowej krakowice.com.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także