Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zarząd Inwestycji Miejskich otrzyma dotację

Zarząd Inwestycji Miejskich otrzyma dotację ze środków Narodowego Funduszu Odnowy Zabytków Krakowa na przygotowanie dokumentacji potrzebnej dla rewitalizacji Zajazdu Kazimierskiego u zbiegu ulic Krakowskiej i Węgłowej. Docelowo, swoją siedzibę ma mieć tam Biblioteka Kraków.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie / materiały prasowe

Zgodnie z podpisaną 13 czerwca umową, Narodowy Fundusz Odnowy Zabytków Krakowa przekaże na ten cel 136 500 zł, czyli 42 proc. netto wartości całego projektu. Chodzi o przygotowanie dokumentacji projektowej, na podstawie której oszacowana będzie wartość robót budowlanych. Materiał będzie też załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę. Ta decyzja ma zostać wydana jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że za opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę odpowiada Firma „Grzegorz Lechowicz – Pracownia Architektoniczna”, wyłoniona w przetargu zorganizowanym przez ZIM Kraków. Wartość kontraktu brutto to blisko 400 tys. zł. O zamówienie rywalizowało 11 firm.

Budynek Zajazdu Kazimierskiego jest częściowo wpisany do rejestru zabytków (ul. Krakowska 29, ul. Węgłowa 1) oraz Gminnej Ewidencji Zabytków (ul. Węgłowa 1A). Obiekt znajduje się w obrębie układu urbanistycznego dawnego miasta  Kazimierz ze Stradomiem wpisanym do rejestru zabytków oraz na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków - historyczny zespół miasta” (zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 8 września 1994 r.).

Po renowacji, w dawnym Zajeździe Kazimierskim będzie się mieścić główna siedziba Biblioteki Kraków. Już obecnie część parteru kamienicy zajmuje filia tej instytucji. Poza działami merytorycznymi i administracyjnymi Biblioteki Kraków, odrestaurowany Zajazd Kazimierski ma być przede wszystkim nowym centrum czytelnictwa dla mieszkańców. Będzie tu działać główna wypożyczalnia i czytelnia, centrum informacji regionalnej, a także ośrodek animacji kulturalnej i literackiej, służący promocji czytelnictwa oraz wydarzeń związanych z literaturą i sztuką, z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań multimedialnych. Siedziba Biblioteki ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi nie tylko o usuwanie barier architektonicznych, ale także o inne rozwiązania, które pomogą korzystać z zasobów placówki osobom z niepełnosprawnością intelektualną, słuchową czy wzrokową.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-14
Data aktualizacji: 2018-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź