Komunikat archiwalny

Zagłosuj na Henryka w konkursie „Drzewo Roku”

Jeszcze tylko przez jeden dzień można zagłosować w konkursie „Drzewo Roku”. W plebiscycie prowadzi klęczące drzewo w Krasnymstawie. Drugie miejsce w konkursie zajmuje dąb Henryk w Krakowie.

Zagłosuj na Henryka w konkursie „Drzewo Roku”
Fot. telewizja.krakow.pl

Ponad 200-letni dąb szypułkowy nie ma łatwego życia ze względu na swoją lokalizację w pobliżu ruchliwej drogi. Jednak dzięki ludziom trwa dalej. W czasie okupacji niemieckiej został ocalony przed wycinką przez Henryka Bartyzela, który mieszkał w pobliżu dębu. Po wojnie stał się jego opiekunem i społecznym strażnikiem. W uznaniu jego zasług dąb otrzymał imię Henryk. Dzisiaj liczba gruba mieszkańców, naukowców, radnych i urzędników dba o to nie zwykłe drzewo i jego historię.

Konkurs „Drzewo Roku” ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukiwanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca prof. Jan Miodek.

Głosować można na stronie internetowej drzeworoku.pl.

 

Adres:
ul. Zakopiańska, Kraków
Tagi: konkurs, drzewa

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także