Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków szkoli trenerów do walki z uzależnieniami

W magistracie trwa trzecia konferencja szkoleniowa z cyklu „Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży poprzez sport i edukację”. Bierze w niej udział prawie 300 trenerów i instruktorów sportowych, współpracujących z Gminą Miejską Kraków. Uczestników zgromadzonych w sali Obrad RMK przywitała zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król.

Fot. pixabay.com

Cykl konferencji zorganizowały Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień (pierwsze spotkanie odbyło się w styczniu w TAURON Arenie, drugie w marcu w magistracie). Trenerzy i instruktorzy sportowi na co dzień realizują wspólnie z Gminą Miejską Kraków rozmaite projekty sportowe, pracując m.in. w klubach sportowych, krakowskich szkolnych ośrodkach sportowych i międzyszkolnych ośrodkach sportowych. Poza fachową wiedzą niezbędną do pracy szkoleniowej potrzebują również przygotowania pedagogicznego i psychologicznego, w tym narzędzi i wiedzy stosowanych w profilaktyce uzależnień, na które narażona jest szczególnie młodzież. Sport jako alternatywna forma spędzania wolnego czasu odgrywa ważną rolę w profilaktyce uzależnień oraz promowaniu zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Motywuje do samorozwoju, uczy zdrowego współzawodnictwa i radzenia sobie z emocjami.

Szkolenie ma uporządkować i wzbogacić wiedzę osób, które prowadzą systematyczne zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Wykład wstępny, poświęcony rozwojowi i dojrzewaniu młodych ludzi, wygłosił Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ. Specjaliści odpowiadają na pytania szczegółowe: jaki wpływ na organizm młodego człowieka mają alkohol, narkotyki i substancje psychoaktywne? Jakie ryzyko wiążę się z „dopalaniem” w sporcie? Jak postępować z dzieckiem, którego rodzina boryka się z problemem uzależnienia lub przemocy? Jak zmienia się współczesny rynek narkotykowy w Polsce (nowe substancje psychoaktywne)? W programie uwzględniono również takie zagadnienia, jak: cyberprzemoc i cyberprzestępstwa, spożycie alkoholu i konsumpcja substancji psychoaktywnych, odpowiedzialność prawna nieletnich, interwencja kryzysowa, sport w psychiatrii dziecięcej.

Konferencja zakończy się dyskusją i rozdaniem certyfikatów. Więcej o programie konferencji na stronie MCPU.

 

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-19
Data aktualizacji: 2018-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź