Komunikat archiwalny

Trwa Summer Jazz Festival

Alfredo Rodriguez, Charles Lloyd, Take 6 i Pharoah Sanders – to ich m.in. zobaczymy na scenie podczas XXIII edycji Summer Jazz Festival. Muzyczne święto rozpoczęło się w niedzielę, 24 czerwca i potrwa do 5 sierpnia. W sumie podczas festiwalu odbędzie się ponad 150 koncertów.

Trwa Summer Jazz Festival
Fot. materiały prasowe

– Wszystko zaczęło się w Piwnicy pod Baranami, która w latach 50. była kolebką jazzu i to tam właśnie w 1996 roku narodził się Letni Festiwal Jazzowy. Dzięki zaangażowaniu Witolda Wnuka i innych organizatorów powstało piękne wydarzenie, które wyszło poza mury krakowskich klubów. Jako Miasto Kraków, które dofinansowuje to wydarzenie, nie wyobrażamy sobie lipca bez tego festiwalu. Dziękujemy za zaangażowanie – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Summer Jazz Festival to jedna z największych tego typu imprez w Polsce i na świecie. Wielkie święto jazzowe zapoczątkuje Alfredo Rodriguez, nominowany do Grammy pianista i kompozytor pochodzenia kubańskiego, który wystąpi 27 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Artysta zaprezentuje materiał z najnowszej płyty lidera „The Little Dream”. Album ukazuje wszystkie atuty Rodrigueza jako kompozytora, pianisty i lidera. Dokonując kunsztownej syntezy elementów muzyki kubańskiej, afrykańskiej, klasycznej i jazzu, muzykowi udało się stworzyć jednolitą wypowiedź o wysokich walorach artystycznych, a przy tym przystępną w odbiorze i posiadającą klarowny przekaz.

28 czerwca w kinie Kijów.Centrum zagra po raz pierwszy w Krakowie legendarny saksofonista tenorowy Charles Lloyd. Towarzyszyć mu będzie zespół The Marvels oraz gość specjalny – wybitny gitarzysta Bill Frisell. Charles Lloyd urodził się w 1938 r. w Memphis. Na saksofonie zaczął grać w wieku dziewięciu lat. Jako nastolatek występował z George'em Colemanem, Frankiem Strozierem oraz grupami bluesowymi Howlina Woolfa i B.B. Kinga. W 1956 r. wyjechał do Los Angeles, gdzie studiował muzykę na University of Southern California i grywał w klubach jazzowych z Ornettem Colemanem, Erikiem Dolphym, Charliem Hadenem i Billym Higginsem. Punkt zwrotny w jego karierze nastąpił w 1965 r., kiedy to założył własną formację z Keithem Jarrettem, Jackiem DeJohnettem i Cecilem McBee.

8 lipca w sali Auditorium Maximum wystąpi Take 6 – najbardziej utytułowana grupa wokalna świata. Sześciu dżentelmenów, śpiewających a cappella muzykę z kręgu gospel, R&B, jazzu, soulu i popu, mających na koncie aż dziesięć statuetek Grammy i tyle samo nagród Dove oraz współpracę z Rayem Charlesem, Quincym Jonesem, Marcusem Millerem i Steviem Wonderem, wykona program poświęcony zmarłemu wokaliście i przyjacielowi zespołu Alowi Jarreau. Paradę gwiazd zamknie 12 lipca w kinie Kijów.Centrum saksofonista tenorowy Pharoah Sanders – ikona jazzu, muzyk, który wywarł wpływ na wielu artystów awangardy, w tym Johna Coltrane'a. Wizjoner stawiany w jednym szeregu z takimi gigantami nowego jazzu, jak Ornette Coleman, Cecil Taylor czy Albert Ayler.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 1 lipca podczas niedzieli nowoorleańskiej. Po tradycyjnej paradzie z udziałem muzyków, fanów i turystów, na scenie pod Ratuszem wystąpią m.in. Karen Edwards, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojtek Karolak, Andrzej Dąbrowski oraz zespoły JBBO i Old Metropolitan Band.

Już w czerwcu rozpoczną się cykle codziennych koncertów w Piwnicy Pod Baranami i w klubie Harris Piano Jazz Bar. Przez ponad miesiąc będzie można posłuchać znakomitych wykonawców z Europy, USA i Polski, m.in. Andrzeja Jagodzińskiego, Atom String Quartet i High Definition. Artyści najbardziej zasłużeni dla polskiego jazzu Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak i Adam Makowicz dadzą – w ramach Złotej Setki – serię koncertów w Muzeum Manggha.

Podczas Nocy Jazzu 14 lipca na Małym Rynku posłuchamy m.in. Pasquale Stafano & Gianni Iorio, Hanny Banaszak z zespołem oraz brytyjskiej formacji PBUG. Jazz będzie także rozbrzmiewać w Teatrze Łaźnia Nowa, Muzeum MOCAK, Teatrze Nowym Proxima, Klubie Pod Jaszczurami oraz w Alchemii, Piec Arcie, U Muniaka, Piwnicy Pod Baranami i w Harris Piano Jazz Bar. W Filharmonii Krakowskiej 6 i 7 sierpnia w ramach Solo Piano Weekend zagrają Adzik Sendecki i Piotr Orzechowski. Festiwal zakończy koncert finałowy 4 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Pod Baranami. Przypominamy, Summer Jazz Festival Kraków został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 r. w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami.

Więcej informacji na stronie internetowej cracjazz.com.

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także