Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

Weekend zbliża się wielkimi krokami, ale zanim oddamy się leniuchowaniu, nie zaszkodzi spróbować też i rozrywek kulturalnych. W naszym dzisiejszym rozkładzie jazdy, jak zawsze, tylko inspirujące adresy! Sprawdźcie!

Fot. materiały prasowe

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Małopolski Ogród Sztuki zaprezentuje dziś polską prapremierę sztuki znakomitej francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy, znanej widzom w naszym kraju z wielu świetnie przyjętych inscenizacji jej wcześniejszych utworów („Sztuka”, „Życie: trzy wersje”). Napisany w 2007 roku „Bóg mordu” wyjątkowo zgodnie został uznany przez publiczność i krytykę za najlepszy tekst autorki. Od 2006 roku wystawiono go kilkadziesiąt razy na scenach najbardziej prestiżowych teatrów, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie czy Broadwayu. Zdobył też wiele liczących się nagród teatralnych, w tym Tony Award i Laurence Olivier Award, w 2009 roku. W 2011 roku miał premierę oparty na sztuce film fabularny „Rzeź” w reżyserii Romana Polańskiego. Główną przyczyną tej wielkiej popularności i sukcesów sztuki jest jej mistrzowsko skonstruowana fabuła – z pozoru niewinne spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt prowadzący do nieoczekiwanego finału. Sztuka stawia bardzo aktualne pytania o ukryte źródła agresji. Początek o godz. 19.00.

Już po raz 4. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO dołączył do Festiwalu Kultury Żydowskiej z pasmem literackim. Zapraszamy na tydzień spotkań z literaturą na krakowskim Kazimierzu! Dzięki tej współpracy, wyjątkową przestrzenią dla części spotkań literackich stanie się mieszkanie Czesława Miłosza – unikatowy, jedyny w pełni zachowany adres po polskim Nobliście, filosemicie i wielkim zwolenniku dialogu kultur.W ramach cyklu „Powroty” zaplanowane są wykłady, w których na różne sposoby wracamy do wybranych momentów w dziejach polskiej literatury. Dzisiaj o godz. 16.00 posłuchacie wykładu prof. Aleksandra Fiuta o „(Nie)możliwych powrotach Czesława Miłosza”. Kiedy z początkiem lat 90. XX wieku Miłosz przeprowadził się do Krakowa, powracał nie tylko do licznych mieszkających tu przyjaciół, ale – przynajmniej częściowo – do przedwojennego Wilna, którego architekturę i atmosferę przypominał mu gród pod Wawelem. Właściwie całe życie i twórczość polskiego Noblisty z 1980 roku można ująć poprzez różne formy motywu powrotu: zarówno w poezji, jak i prozie i esejach. Na przykład w „Dolinie Issy” wskrzesza lata dziecinne, kreśląc zarazem obraz schyłkowego okresu kultury szlacheckiej na litewskiej prowincji, w napisanym w okresie okupacji cyklu „Świat. Poema naiwne” mitologizuje dom jako centrum świata, zaś w napisanej już w Krakowie „Wyprawie w dwudziestolecie”, powraca w okres przed II wojną światową. Miejsce: mieszkanie Miłosza, ul. Bogusławskiego 6. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej. Liczba miejsc ograniczona!

Z kolei muzycznie mamy dzisiaj kolejną odsłonę Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Tym razem o 19.30 na dziedzińcu zamku na Wawelu zobaczymy galę baletową „Grand pas…!”.

Jest też i inny festiwal: Summer Jazz Festival Kraków. W tym roku w jego ramach realizowany jest program okolicznościowy „Złota setka polskiego jazzu”, prezentujący czołówkę polskich solistów i zespołów z okazji stulecia niepodległości Polski. Łącznie czeka nas 200 koncertów, w których wystąpi aż 500 wykonawców. Koncerty są codziennie! Dzisiaj w Piwnicy Pod Baranami o godz. 21.00 wystąpi Andrzej Jagodziński Trio, a w Harris Piano Jazz Bar, o 21.30 – odbędzie się jam session.

To jednak nie koniec wydarzeń związanych z tym festiwalem. O godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, wystąpi bowiem znakomity kubański pianista i kompozytor – Alfredo Rodriguez. Wrócił do Krakowa na właśnie na Summer Jazz Festival – z koncertem, na którym zagra utwory z najnowszego albumu „The Little Dream”. Każde nagranie Alfredo Rodrigueza opowiada jakąś historię – jego płyty są nie tylko kolekcjami utworów muzycznych, ale też opowieściami z charakterystyczną narracją, z wyraźnym punktem widzenia i określonym celem. Nie ma lepszego przykładu, niż osobista podróż Rodrigueza: od jego skromnych początków na Kubie po odkrycie przez Quincy’ego Jonesa, ostatecznie pozostawienie rodziny, by wyemigrować do Stanów Zjednoczonych i realizować własne marzenie. W ciągu ostatniego dziesięciolecia Rodriguez przeszedł ewolucję od młodego kubańskiego artysty do uznanego na całym świecie nominowanego do nagrody Grammy muzyka. Gorąco polecamy!

Mamy też coś na ostro dla miłośników mocnych brzmień. Jako pierwsi połączyli hip-hop, hard rock i heavy metal, stając się pionierami gatunku rapcore. W ich ślady poszły potem takie sławy, jak Rage Against The Machine, Limp Bizkit i Linkin Park. Body Count i gwiazda gangsta rapu Ice-T zagrają dzisiaj o godz. 19.00 w klubie Studio, przy Budryka 4. W latach 90. ubiegłego wieku zasłynęli niepokornymi utworami „There Goes the Neighbourhood”, „Born Dead” i szalenie kontrowersyjnym „Cop Killer”. Ich agresywny styl i mocne teksty doprowadzają porządnych obywateli do zawału serca. Ostatni album formacji – „Bloodlust” z 2017 roku – dowodzi, że wciąż pragną krwi.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-27
Data aktualizacji: 2018-06-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź