Komunikat archiwalny

Kraków wesprze młodą przedsiębiorczość ulgą podatkową

Na sesji, która odbyła się 4 lipca, Rada Miasta Krakowa jednogłośnie uchwaliła nowe zwolnienie z podatku od nieruchomości – mogą je uzyskać mali przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać swoją działalność w naszym mieście. Kraków, będący jednym z głównych centrów startupowych w Polsce, chce w ten sposób zachęcić młodych, ambitnych, często innowacyjnych przedsiębiorców do zakładania własnych firm. Miasto nie tylko inwestuje w rozwój przedsiębiorczości, ale od wielu lat stara się budować przyjazne jej otoczenie, chociażby stale rozwijając ofertę Punktu Obsługi Przedsiębiorcy (POP).

Kraków wesprze młodą przedsiębiorczość ulgą podatkową
Fot. pixabay.com

Tworzenie przyjaznych warunków dla młodych przedsiębiorców to jeden z priorytetów, o którym mowa w Krakowskim Programie Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta, przyjętym uchwałą radnych w styczniu 2017 r. Zapisano w nim kompleksowe działania służące wspieraniu biznesu w naszym mieście. Realizacja założeń programu jest stale monitorowana, dzięki czemu jest on aktualizowany i dostosowywany do bieżących potrzeb. Ostatnie badania pokazują, że ponad 80% startupów nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej, jednak prawie połowa osób z tego środowiska myśli o jej sformalizowaniu. Wprowadzone zwolnienie z podatku od nieruchomości, udzielane w formie pomocy de minimis, ma być kolejnym argumentem zachęcającym do podjęcia takiej decyzji.

Uchwała krakowskich radnych zwalnia z podatku od nieruchomości budynki lub ich części oraz budowle zajęte na potrzeby działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność nie dłużej niż rok liczony od momentu uzyskania wpisu w odpowiednim rejestrze lub ewidencji. Ulga dotyczy więc początkujących biznesów. Zwolnienie przyznawane jest na wniosek podatnika, a jego maksymalny okres to 5 kolejnych lat. Pomoc może być udzielana przedsiębiorcy działającemu we wszystkich sektorach, z wyjątkiem sektora transportu, rybołówstwa, pomocy eksportowej oraz pomocy na wykorzystanie towarów krajowych.

Informacje o tym i innych udogodnieniach dla przedsiębiorców można uzyskać w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy UMK (POP) – krakowskie „jedno okienko, funkcjonuje już od 2004 r. (na mocy porozumienia z Urzędem Statystycznym, Izbą Skarbową i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych). Przy ul. Wielickiej 28a przedsiębiorcy mogą w dogodnym czasie (7:40–18:00) i w komfortowych warunkach załatwić większość czynności ewidencyjnych  związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, a także potwierdzić Profil zaufany E-Puap.

Aby nadążyć za szybko zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą, Punkt Obsługi Przedsiębiorcy uruchamia coraz to nowe funkcjonalności. W maju tego roku ruszyła multimedialna odsłona strony POP: https://business.krakow.pl/pop, a wraz z nią tzw. Wirtualny Urzędnik (WU). To nowoczesne, innowacyjne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, pozwalające na intuicyjne wyszukiwanie informacji z zakresu obsługi przedsiębiorcy (w tym zakładania własnej działalności) oraz procedur realizowanych przez UMK i inne miejskie jednostki organizacyjne. Łatwość i szybkość w dotarciu do informacji oraz całodobowa dostępność przez 7 dni w tygodniu – to główne zalety tej usługi. Dodatkowo, 13 czerwca, podpisany został list intencyjny o współpracy z Fundacją Tax Care (Inicjatywą Wspierania Przedsiębiorczości). Dzięki temu od 26 czerwca osoby odwiedzające POP przy ul. Wielickiej 28a mogą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, a w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca w godz. 10:00–14:00 trenerzy Fundacji Tax Care (Inicjatywy Wspierania Przedsiębiorczości) udzielają bezpłatnych informacji i porad w zakresie: przygotowania dokumentacji rejestrowej, zakładania  i prowadzenia działalności, praw i obowiązków przedsiębiorców w związku z rozliczeniami podatkowymi, pozyskiwania środków na start i rozwój działalności na preferencyjnych warunkach, aplikowania o środki  unijne. Jest to już kolejny punkt konsultacyjny, bo – przypomnijmy – od 2014 r. działają trzy inne stanowiska konsultacyjno-doradcze: punkt konsultacyjny AGH, punkt konsultacyjny Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej i punkt konsultacyjny Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Miasto prowadzi też szeroką akcję informacyjną na krakowskich uczelniach wyższych, gdzie przekonuje o korzyściach z otwarcia działalności gospodarczej. Od 2007 r. odbyło się około 400 prezentacji pt. „6 powodów dla których warto rozpocząć działalność gospodarczą”. Wzięło w nich udział ponad 9 tys. słuchaczy. Anonimowe badania wskazują, że więcej niż 90% przedsiębiorców jest zadowolonych z informacji uzyskanych w POP, jak też ze sposobu obsługi. Krakowskie „jedno okienko” zostało bardzo pozytywnie ocenione przez Ministerstwo Gospodarki – jako wzór do naśladowania dla innych gmin w Polsce.

Tagi: podatek, biznes

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także