Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Lato wróciło w pełni, zapowiada się piękny i upalny dzień. Chcecie wiedzieć, na co pójść, co zobaczyć i jak ciekawie spędzić czwartek w naszym mieście? W naszym codziennym przewodniku znajdziecie same inspirujące miejsca!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Od ubiegłego tygodnia w Kinie Pod Baranami ruszyło Letnie Tanie Kinobranie – dwumiesięczny maraton filmowy, którego tematem przewodnim w tym roku jest czas. Nieprzejednany w swoim działaniu, zdaje się płynąć szybciej w chwilach szczęścia i zwalniać w momentach kryzysu. Bywa źródłem stresu i prawdziwego ukojenia, sygnałem do przejęcia steru i pozwala spojrzeć na życie z dystansu. W dzisiejszym Kinobraniu zobaczycie np. o 19.45 „Kingsman. Złoty krąg”. Jest to kontynuacja przeboju „Kingsman. Tajne służby”, który wprowadził nową jakość do kina szpiegowskiego wraz z agentami nowej generacji. Tym razem bohaterowie stają w obliczu wyjątkowego wyzwania. Gdy ich kwatera zostaje zniszczona, a los świata zawisa na włosku, brytyjscy agenci odkrywają, że w Stanach Zjednoczonych istnieje sprzymierzona organizacja szpiegowska o równie długiej i bogatej historii. Przedstawiciele dwóch elitarnych organizacji muszą teraz zapomnieć o dzielących ich różnicach i wspólnie stawić czoło nieobliczalnemu wrogowi, który dąży do władzy nad światem. Gra idzie o wyjątkowo wysoką stawkę. Do występującego w roli Eggsy’ego Tarona Egertona oraz Colina Firtha tym razem dołączyli Channing Tatum, Julianne Moore, Halle Berry i Jeff Bridges, a także – sam Elton John!

Zobacz zwiastun:

 

 

Natomiast o godz. 22.15 rozpocznie się pokaz laureata dwóch Oscarów „Suburbicon”. George Clooney przedstawia kryminalną komedię według scenariusza braci Coen. W rolach głównych wystąpili: Matt Damon, Julianne Moore i Oscar Isaac. Suburbicon to idealne amerykańskie miasteczko, istna reklama statecznego życia i dobrobytu czyli „American Dream” w czystej postaci. Jednak nie dla wszystkich. Życie rodziny Lodge’ów obraca w gruzy napad z bronią w ręku, w którym ginie seniorka rodu, ukochana mama nastoletniego Nicky’ego Lodge. Pogrążony w rozpaczy chłopak postanawia pomścić swą ukochaną rodzicielkę. W poszukiwaniu sprawców rozpoczyna śledztwo na własną rękę, w trakcie którego odkryje mroczne rodzinne sekrety, układy i animozje, które miały związek ze śmiercią jego matki.

Zobacz zwiastun:

 

 

Pogoda piękna, więc tym bardziej zachęcamy Was do pozostania w plenerze. O godz. 20.30 organizowane są pokazy filmowe w cyklu „Kino na trawie. Kino wielu kultur”. Łączą odkrywanie nowych, często mieszkańcom nieznanych terenów zielonych Krakowa z odkrywaniem nowej kultury, którą można poznać dzięki filmom. Jest to też swego rodzaju integracja krakowian i mieszkających tutaj społeczności z innych krajów. Dzisiaj w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni nadwiślańskiej Stacji Wisła zobaczymy klasykę holenderskiej komedii: obraz „Zbuntowana orkiestra”.

Zostały jeszcze tylko dwa dni Krakowskich Miniatur Teatralnych. Dzisiaj zawitamy w rejony muzyczne. Tekst Grzegorza Walczaka, muzyka Chopina w oryginalnej aranżacji Marii Pomianowskiej oraz gra takich mistrzów sceny, jak Olgierd Łukaszewicz i Henryk Talar – tworzą spektakl „Obłoczni, czyli sen Chopina”. Kanwą przedstawienia jest niejednoznaczna historia wieloletniej przyjaźni Chopina oraz jego wydawcy, również kompozytora – Juliana Fontany. Przedstawienie zobaczycie o godz. 19.00 w Akademii Sztuk Teatralnych na Straszewskiego 21-22. Wyreżyserował je Grzegorz Walczak, a w obsadzie zobaczycie Olgierda Łukasiewicza, Henryka Talara, Grzegorza Walczaka oraz zespół muzyczny w składzie: Maria Pomianowska – śpiew, sarangi, kamancze gadułka, er-hu, morin-hur, suka fidel, Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, bęben, cymbały Ewa Beata Ossowska – fortepian. Muzyka: Fryderyk Chopin w oryginale i w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej. Utwór początkowo nagrany w styczniu 2012 r. w formie słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia, podczas swojej premiery w Teatrze Praga zaowocował pochlebnymi recenzjami i niesamowitym sukcesem spektaklu podczas jego dalszej prezentacji. Historia oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, wydawcy i popularyzatora dzieł kompozytora, podróżnika, tłumacza, autora dzieł z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora. Niedawno odkryte listy Fontany do Stanisława Egberta Koźmiana i wicehrabiny Kornelii de Verny, wraz z niektórymi listami Chopina rzuciły nowe światło na, jak się okazuje, niejednoznaczną przyjaźń kompozytorów, z których tylko jeden był wielki. Twórczość Chopina została przedstawiona za pomocą niecodziennego chwytu literackiego – fantasy, w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną oraz w odmiennej niż zwykle perspektywie muzycznej.

Wczoraj wystartował festiwal EtnoKraków/Rozstaje. Program, jak zwykle zapowiada się imponująco, a dzisiaj szczególnie polecamy o godz. 21.00 koncert Omara Souleymana (Syria) w Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15. Twórczość Omara Souleymana to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk ostatnich lat – w międzynarodowej skali – na scenie world music. To muzyka, która nie zostawia nikogo obojętnym, uwodząc zarazem bezpośrednimi odwołaniami do lokalnej, syryjskiej tradycji, jak i elektronicznym, hipnotycznym transem. Jego twórczość przynależąca do nurtu dabke jest intrygującym twórczym eksperymentem, a zarazem pretekstem do tanecznej zabawy.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-07-05
Data aktualizacji: 2018-07-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź