Komunikat archiwalny

Jedź bezpiecznie na rowerze

Straż miejska prowadzi kampanię „Bezpieczny rowerzysta”, która ma pokazać, jak przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachowywać bezpieczeństwo przemieszczając się po mieście na dwóch kółkach.

Jedź bezpiecznie na rowerze
Fot. tookapic.com

Szczególnie niebezpiecznym miejscem są krakowskie Planty, bo tam krzyżują się drogi nie tylko pieszych, ale też rowerzystów i rolkarzy. Ci, którzy poruszają się najszybciej, czyli rowerzyści, powinni zachować rozsądek i poruszać się z prędkością, która zapewni bezpieczeństwo pieszych. Miejsca na Plantach starczy dla wszystkich. Doświadczenie wskazuje, że ustawianie znaków zakazu nie jest skuteczne, znacznie lepiej sprawdzają się natomiast działania edukacyjno-informacyjne oraz częstsze rowerowe patrole straży lub policji.

 

 

 

Funkcjonariusze przygotowali ulotki, informujące mieszkańców o 4 prostych zasadach bezpiecznego rowerzysty:

  • ochrona głowy – poruszający się na jednośladach powinni zakładać kask,
  • przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego – rowerzyści zobowiązani są do przestrzegania prawa tak jak wszyscy uczestnicy ruchu,
  • postępowanie jak kierowcy samochodów – kierujący często stają się wzorami dla innych kierowców. Nie wolno wykonywać niezrozumiałych manewrów. Im działania na drodze są bardziej przewidywalne, tym poziom bezpieczeństwa wzrasta,
  • sygnalizacja manewrów – sygnalizowanie manewrów pomaga zrozumieć kierującym i pieszym to, co rowerzysta chce zrobić. Sygnalizowanie działań na drodze to przestrzeganie prawa, kultura na drodze i dbanie o własne bezpieczeństwo.

 

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA