Komunikat archiwalny

Przed nami kolejne lekcje w Szkole Czytania

W lipcu odbędą się kolejne spotkania w ramach „Szkoły Czytania” – programu edukacyjnego, przedsięwzięcia Krakowskiego Biura Festiwalowego, którego celem jest prezentacja różnym grupom odbiorców wartościowych dzieł literackich i projektów piśmienniczych. W tym miesiącu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie oraz Aresztu Śledczego w Krakowie spotkają się z Grzegorzem Jankowiczem z Działu Literackiego KBF, dyrektorem programowym Festiwalu Conrada.

Przed nami kolejne lekcje w Szkole Czytania
Fot. materiały prasowe / KBF

– Spotykamy się w różnych miejscach (oczywistych, jak szkoła czy biblioteka, i nieoczywistych, jak areszt czy szpital), by dyskutować o przeczytanych tekstach. Założenie, które przyjęliśmy, jest następujące: świat nabiera sensu dzięki opowieści, dlatego lektura pozwala nam zrozumieć rzeczywistość. Z literatury możemy – i powinniśmy – zrobić użytek. Nie znaczy to, że od samego początku wszystko jest jasne, że czytane przez nas teksty zawierają instrukcję obsługi życia. Wręcz przeciwnie – mówi Grzegorz Jankowicz.

Na najbliższych spotkaniach uczestnicy rozmawiać będą o dwóch tekstach: „Stłuc świnkę" Etgara Kereta i „Wyspa w południe” (z tomu „Opowiadania zebrane”) Julio Cortázara. Ta pierwsza będzie pretekstem do dyskusji o tym, dlaczego warto oszczędzać, w jaki sposób można to robić i kiedy należy przestać. Druga natomiast będzie zaczynem debaty o doświadczeniu czasu i jego związkach z wyobraźnią (najważniejsze pytanie, jakie postawimy w kontekście opowiadania Cortázara brzmi: Czy wyobraźnia może skutecznie przeciwstawić się upływowi czasu?). 

„Szkoła Czytania 2018” to program, którego celem jest promocja czytelnictwa i postaw czytelniczych, rozwijanie kompetencji czytelniczych u różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi, ułatwiających w przyszłości wspomnianym grupom odbiorców łatwiejszy i efektywniejszy dostęp do kultury – w szczególności literatury – umożliwiając im aktywny udział w życiu literackim. Cykl realizowany jest w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o kontakt mailowy: szkolaczytania@biurofestiwalowe.pl

Organizatorami cyklu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA