Komunikat archiwalny

Za nami 1. Ogólnopolski Turniej Speed-balla

Speed-ball to jeden z najszybszych sportów na świecie. Narodził się na plażach w Egipcie, gdzie początkowo traktowany był jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Niewielkie wymagania sprzętowe oraz widowiskowy charakter gry sprawiły, że współcześnie speed-ball jest dynamicznie rozwijającą się, nowoczesną dyscypliną sportową. Dziś, 22 lipca, na boisku przy plaży na Bagrach odbył się 1. Ogólnopolski Turniej Speed-balla o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

Za nami 1. Ogólnopolski Turniej Speed-balla
Fot. Bogusław Świerzowski

Od innych sportów z rakietkami speed-ball różni się tym, że piłeczka umocowana jest do statywu na specjalnej lince. Zawodnicy mają za zadanie odpowiednio zmienić kierunek lotu piłeczki, która krąży wokół statywu. Speed-ball to nie tylko ekwilibrystyczne widowisko, ale niezwykle szybka gra. Rekordzista świata uderzał w piłeczkę w ciągu czterech minut aż 617 razy, czyli ponad 154 razy na minutę (tj. ponad 2,5 raza na sekundę). Rekord Polski to 486 uderzeń w ciągu czterech minut.

W Polsce ta dyscyplina sportu zaczęła zdobywać popularność zaledwie cztery lata temu. Kolebką polskiego speed-balla jest Kraków. Wysoki poziom naszych zawodników pozwala rywalizować o najwyższe trofea z najlepszymi. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Egipcie Polacy wywalczyli aż 6 kompletów medali!


Krakowski turniej odbył się na boisku przy plaży Bagry Wielkie. Wśród zawodników zobaczyć można było Martynę Dudek, wicemistrzynię świata w 2017 roku, oraz Zbigniewa Bizonia, mistrza Polski i brązowego medalistę mistrzostw świata w 2017 roku.

Organizatorami 1. Ogólnopolskiego Turnieju Speed-balla o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa są: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Federacja Speed-Ball Polska.

Więcej szczegółów na temat zasad:

 

Relacja z 29. Mistrzostw Świata w Speed-ballu w 2017:

 

Turniej speed-balla - plakat

 

 

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA