Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Pełnia lata, wakacje i zbliżający weekend – to już całkiem realne powody do uśmiechu! A czwartek może dostarczyć Wam jeszcze więcej pozytywnych wrażeń, jeśli pojawi się perspektywa wieczornego romantycznego wypadu do kina pod gwiazdami. Podpowiemy Wam, gdzie dzisiaj znajdziecie takie miejsca. Zapraszamy do naszego kulturalnego rozkładu jazdy!

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Deszczowa noc, księżyc, butelka wina, dobra muzyka i para nastolatków szykująca się do zbliżenia. Czy wszystko potoczy się według romantycznego scenariusza idealnego pierwszego razu? Czy będzie to niezapomniane przeżycie, które zostanie w ich pamięci na lata? W sztuce Walczaka dwójka bohaterów w czasie wielokrotnie odgrywanej sceny, próbuje zainscenizować swoje idealne wyobrażenie pierwszego zbliżenia. Akcja „Pierwszego razu” w wykonaniu Teatru W Kosmos osadzona jest na początku lat 90., co podkreślają piosenki z tamtej epoki śpiewane przez Kasię Przebindę. Scena Supernova, Gazowa 21, godz. 20.00.

O godz. 20.30 Międzynarodowe Centrum Kultury na Rynku Głównym przedstawia kolejny pokaz filmów towarzyszących wystawie „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto”. Każdy poprzedza krótka prelekcja filmoznawcy i krytyka teatralnego Macieja Stroińskiego. Dzisiaj zobaczycie „Życie jest muzyką”. To film dokumentalny w reżyserii Fatiha Akina, urodzonego w Hamburgu w rodzinie tureckich imigrantów, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Niedźwiedzia i Złotej Palmy. Alexander Hacke, niemiecki basista i kompozytor filmowy, jedzie do Stambułu, by spróbować zrozumieć i uchwycić muzykę tego miasta. Film nie tylko ukazuje różnorodność muzyczną metropolii położonej na styku Europy i Azji, ale także doskonale oddaje atmosferę Stambułu oraz porusza kwestie życia społecznego i politycznego w Turcji.

Zapraszamy na terapię śmiechem! O godz. 21.00 w Forum Przestrzeniach na Konopnickiej 28. Odbywają się tam letnie seanse – w każdy czwartek po zachodzie słońca. W tym sezonie przypominane są najlepsze polskie komedie, absolutne klasyki. Dzisiaj – „Vabank”!

W Nowej Hucie w ramach Bulwar[t]u Sztuki 2018, nad Zalewem Nowohuckim najciekawsze polskie produkcje ostatnich lat prezentuje krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. W oglądaniu towarzyszą reżyserzy, scenografowie, operatorzy i muzycy. Dzisiaj w programnie obraz „Wspomnienie lata”, w reż. Adama Guzińskiego. Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, godz. 21.00.

Natomiast Kino Pod Baranami zaprasza wieczorem na godz. 20.45 do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na przedpremierowy pokaz dokumentalnego filmu „McQueen” – portretu jednego z najsłynniejszych brytyjskich projektantów, Alexandra McQueena. Film jest opartą na faktach historią artysty – równie fascynującą, co jego dzieła. To opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata popkultury. Życie osobiste i kariera McQueena domagały się obrazu odważnego, wyczerpującego, opartego na mocnej filmowej strukturze. On sam nie zniósłby konwencjonalnego, epizodycznego podejścia znanego z tak wielu dokumentalnych biografii. Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? To trzeba koniecznie zobaczyć!

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA