Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście

Witajcie w kolejnym, pięknym dniu lata! Upalny środek lata w Krakowie tylko pozornie jest leniwy – to miasto przecież tętni życiem cały rok, od zmierzchu do świtu. Korzystajmy więc ze wspaniałej pogody, a przy okazji szukajmy atrakcji kulturalnych w plenerach miasta. Takich miejsc nie brakuje, wybraliśmy dla Was kilka i zamieściliśmy w naszym codziennym rozkładzie.

Fot. materiały prasowe - Club Cabaret

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

Miłośników Półwyspu Apenińskiego, włoskiej pizzy, ale przede wszystkim sztuki filmowej, Włoski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na lipcowy przegląd filmowy „Klasycy kina włoskiego”. Zobaczymy filmy najwybitniejszych reżyserów z Półwyspu Apenińskiego lat 90. XX wieku. Seanse, w oryginalnej wersji językowej, odbywają się codziennie o godzinie 12.00, w siedzibie Instytutu na ul. Grodzkiej 49. Dzisiaj w programie obraz z 1997 roku, w reżyserii Silvio Soldiniego, „Le acrobate”.

Kino Agrafka na Krowoderskiej w wakacje zaprasza na taras. Magiczne kino plenerowe pod rozgwieżdżonym krakowskim niebem – czego chcieć więcej? O 21.30 w takich plenerach obejrzycie „Dzikie historie”, w reż. Damiana Szifrona. Dzika komedia, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczają nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem. „Dzikie historie”, ze ścieżką dźwiękową nagrodzonego Oscarem Gustavo Santaolalla, to największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat.

Zobacz zwiastun:

 

 

Od soboty oglądamy Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza. Pokazy odbywają się w spektakularnych miejscach Krakowa. Dzisiaj o godz. 19.00 w pałacu biskupa Erazma Ciołka na Kanoniczej będzie można zobaczyć „El Camino” (wykonanie: Almoraima), „Tańce i zabawy w XIX-wiecznym salonie” (Szkoła Tańca Jane Austen), „La Folie” (Varsavia Galante), oraz muzyka dawna (Favorito).

Magię przedwojennej piosenki odczujecie w Clubie Cabaret na Krakowskiej 5. Na wieczór przygotowany został specjalny program artystyczny z najświetniejszymi dawnymi piosenkami. O godz. 19.00 będziecie mogli posłuchać dawnych hitów Hanki Ordonówny czy Mieczysława Fogga w wykonaniu niezwykłej Barbary Lorenzetti. To idealny program, by wyruszyć w nostalgiczną podróż do okresu polskiego międzywojnia. Odpowiedni również dla turystów odwiedzających Kraków, jako ciekawy element poznania kultury polskiej oraz doświadczenia wszystkimi zmysłami na żywo kultury Krakowa. Będzie też specjalne menu Cabaretowe: na przykład jedyne w Krakowie steki na kamieniach lawowych. To niesamowite doświadczenie kulinarne oraz rozkosz dla zmysłów.

O godz. 17.00 w Muzeum PRL-u, na os. Centrum E 1 wszyscy, którzy pamiętają czasy PRL-u, powinni przyjść na „Podwieczorek w Muzeum”. Do worka z napisem „artyści” możemy wrzucić osoby uprawiające różne zawody. Jednak podczas naszego spotkania rozmawiać będziemy o aktorach i piosenkarzach. Polska kinematografia w okresie PRL-u osiągnęła bardzo wysoki poziom, a talenty wielu reżyserów i aktorów rozbłysły pełnym blaskiem. Filmy wyświetlane na dużym i srebrnym ekranie przyciągały tłumy. Ogromną popularnością cieszyły się seriale. Swoich zwolenników miały również festiwale muzyczne – Polacy zasiadali na widowni lub przed telewizorami. W związku z tym, niczym zaskakującym było to, że interesowali się życiem prywatnym aktorów czy piosenkarzy, mieli dzięki temu poczucie, że są bliżej nich. A i oni niejednokrotnie swoim ekstrawaganckim zachowaniem przyciągali uwagę. Pamiętać należy także o tym, że było to środowisko mocno inwigilowane przez służbę bezpieczeństwa. „Podwieczorek w Muzeum” prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień z okresu PRL-u. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz do uczestnictwa w ciekawych dyskusjach.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-07-24
Data aktualizacji: 2018-07-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź