Komunikat archiwalny

„Ty też możesz pomóc” - zostań dawcą szpiku!

Podziel się cząstką siebie i zostań potencjalnym dawcą szpiku. Przyłącz się do akcji „Ty też możesz pomóc”.

„Ty też możesz pomóc” - zostań dawcą szpiku!
Fot. materiały prasowe

Szymon, syn jednego z pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej potrzebuje przeszczepu od niespokrewnionego dawcy.

Aby pomóc Szymonowi wystarczy mieć od 18 do 55 lat i w środę, 1 sierpnia, w godz. 7.30-15.00, przyjść do siedziby spółki MPEC S.A., przy al. Jana Pawła II 188 i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu patyczkiem wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Należy mieć ze sobą dokument z numerem PESEL.

Chorzy na nowotwory krwi potrzebują w leczeniu przeszczepu komórek macierzystych. Tylko część z nich znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Dla innych jedyną szansą jest znalezienie dawcy niespokrewnionego, czyli całkiem obcej osoby o takim samym kodzie genetycznym.

Statystycznie na 1000 zarejestrowanych potencjalnych dawców tylko 5 osób zostaje dawcą. Sam przeszczep w 80% przypadków polega na pobraniu z krwi dawcy komórek macierzystych. W 20% gdy potrzebny jest szpik - pobiera się go w znieczuleniu z talerza kości biodrowej. Nigdy nie pobiera się szpiku z kręgosłupa!

Akcja będzie przeprowadzona za zgodą i przy współudziale Fundacji DKMS Polska. Szczegółowe informacje dla potencjalnych dawców znajdują się na stronie: www.dkms.pl.

 

Tagi: pomoc, zdrowie

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także