Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze

Niepostrzeżenie nadszedł półmetek tygodnia i półmetek wakacji. Jak go spędzić? Polecamy nasz kulturalny rozkład jazdy na środę!

Fot. materiały prasowe / Strefa

Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy od dużego ekranu. W Kinie Pod Baranami w programie 12. wakacyjnego festiwalu Letnie Tanie Kinobranie, znalazły się również dwa pełnometrażowe filmy animowane – nagradzane na licznych festiwalach: „Twój Vincent” i „Louise nad morzem”. Tytułowa Louise to staruszka, która utknęła w nadmorskim kurorcie po tym, jak odjechał ostatni w tym sezonie pociąg. Kobieta nie wpada jednak w panikę i postanawia samotnie przetrwać zimę, choć nie będzie to łatwe. Z czasem ulewne deszcze, przypływy i samotność przestają jej doskwierać tak mocno, jak na początku. Mimo że Louise brakuje wielu codziennych rzeczy, znajduje coś bezcennego – wiarę w siebie… „Louise nad morzem” to wzruszający film animowany dla dorosłych, mówiący o sile człowieka i o tym, że w każdym wieku można znaleźć sens życia. Początek o 17.15.

Od dzisiaj do niedzieli, 5 sierpnia, w Akademii Sztuk Teatralnych na Straszewskiego trwa IV Tydzień Piosenki. Środek wakacji możecie więc spędzić pod znakiem piosenki literackiej. Podczas Tygodnia Piosenki na scenie AST zaprezentują się artyści związani z teatrem Loch Camelot, Piwnicą pod Baranami, a także Pracownią Piosenki Michała Zabłockiego. Na początek, dzisiaj, o godz. 19.00 Festiwal Podmiotów Intensywnie Śpiewających uroczyście zainauguruje Aga Dyk. Roześmiana wokalistka zespołu Brathanki tym razem przedstawi się publiczności w repertuarze solowym. W premierowym koncercie „Odlot na Dominikanę” wsparli ją tekstowo Michał Zabłocki i Aneta Stokes, a muzycznie Marek Kościkiewicz, Marcin Nierubiec, Marcin Kuczewski i Marcin Cyzowski. Polecamy!

Nieco później, bo o godz. 19.30, w Strefie na św. Tomasza 31, wysłuchacie klimatycznego koncertu zespołu Kings & Beggars. Autentyczne brzmienie średniowiecznej muzyki w bardzo energicznym podaniu. Zespół Kings & Beggars gra europejską wczesną i ludową muzykę, którą cieszyli się szlachetni ludzie na dworze królewskim i zwykli ludzie w miastach i wioskach – to od tego pojawiła się nazwa „Kings & Beggars”. Repertuar zespołu jest dość bogaty: od piosenek z XIII wieku, ballad i melodii tańca XVI wieku po muzykę folkową z różnych krajów europejskich. Repertuar obejmuje utwory z takich znanych kodeksów, jak „Cantigas de Santa Maria” (Hiszpania, XIII w.), „Cantus Buranus” (Niemcy, XIII w.), „Llibre Vermel de Montserrat” (Hiszpania, XIV w.).

Posłuchaj, jak grają Kings and Beggars:

 

 

 

A teraz coś dla melomanów. Na okres wakacji Filharmonia Krakowska żegna się z wielką symfoniką i zaprasza do swojej Sali Złotej na Philharmonic Music Summer – spotkania z czasem niecodzienną, ale zawsze urzekającą muzyką kameralną. Sierpień przyniesie koncerty na dwoje skrzypiec, które zagrają Anna i Paweł Wójtowiczowie i dzieła Ligetiego, Iberta, Kilara, Barbera i Farkasa na dęty Cracow Golden Quintet. Dzisiaj w programie znalazły się więc dzieła takich kompozytorów, jak: L. Boccherini, „Musica notturna delle strade di Madrid”, A. Vivaldi, „Koncert na dwoje skrzypiec” a-moll, op. 3, nr 8, G.F. Haendel, J. Halvorsen, „Passacaglia”, G.P. Telemann, „Quartetto”, TWV 43:A6, J.S. Bach, „Koncert na dwoje skrzypiec” d-moll, BWV 1043, A. Vivaldi, „Koncert na dwoje skrzypiec” A-dur, op. 3, nr 5, RV 519. Początek o godz. 18.30. Zapraszamy! Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-08-01
Data aktualizacji: 2018-08-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź