Opera i operetka w sercu Nowej Huty

„Pod gęstą kopułą, gdzie biały jaśmin z różami się splata, na brzegu rzeki, pokrytym kwiatami…” - tak rozpoczyna się słynny sopranowy „Duet kwiatów” z opery „Lakmé” francuskiego kompozytora ery romantycznej Leo Delibesa, w którym głosy tytułowej bohaterki oraz jej służącej Malliki splatają się w idealnej harmonii, dokładnie tak, jak „biały jaśmin z różami się splata”… Podczas tradycyjnej już hali operetkowej na alei Róż w Nowej Hucie nie znajdziemy być może jaśminu i rzeki, ale z całą pewnością nie zabraknie róż i — oczywiście — muzyki. Na koncert w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej zapraszamy w sobotę, 8 września, o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Opera i operetka w sercu Nowej Huty
Fot. biurofestiwalowe.pl

Rossini, Bizet, Verdi, Donizetti, Puccini — tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie ma chyba nikogo, kto choć raz w życiu, nawet przypadkiem, nie słyszał toastu Alfred „Libiamo ne' lieti calici” („Więc pijmy za miłość”) z „Traviaty” Giuseppe Verdiego. Takich hitów operowego repertuaru nie zabraknie w tym roku w Alei Róż. Właśnie wokół dzieł tych pięciu gigantów zbudowany został program tegorocznego koncertu, który wykonają soliści Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Tomasz Kuk z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

- Gala operetkowa w alei Róż ma wieloletnią historię i jest jednym z najpiękniejszych momentów integrujących mieszkańców Nowej Huty – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. — Rozszerzamy współpracę z Operą Krakowską prezentując artystów związanych z tą instytucją, jak również repertuar najpiękniejszych utworów operowych i operetkowych. Zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich miłośników pięknych głosów i operetkowych przebojów z całego miasta. Nie zapominamy o tradycji koncertu, urzekających piosenkach z repertuaru Jana Kiepury, włączymy do programu także wyjątkowo lubiane pieśni neapolitańskie, a uczestnikom wydarzenia rozdamy kilka tysięcy białych i czerwonych róż, wspólnie świętując 100-lecie niepodległości – zaznacza.

Jakimi dźwiękami zatem będzie rozbrzmiewać aleja Róż w sobotni wieczór 8 września? Bohaterowie jakich oper, poza „Traviatą” i „Lakmé”, odwiedzą Nową Hutę? Program koncertu został zbudowany wokół arii i duetów z dzieł, które od dekad niemal nie schodzą z afiszy. Usłyszymy więc „Cyrulika sewilskiego” — opery buffa prawdziwego mistrza bel canto Gioacchina Rossiniego, która jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej grywanych oper oraz słynną „Habanerę” z „Carmen” George’a Bizeta. Nie może też oczywiście zabraknąć najbardziej chyba znanej arii operowej świata „Nessun dorma” z „Turandota” Giacomo Pucciniego, popisowej arii Olimpii z „Opowieści Hoffmanna” – dzieła życia Jacques'a Offenbacha oraz uznawanego za perłę włoskiej opery komicznej „Napoju miłosnego” autorstwa Gaetana Donizettiego.

A na deser soliści Opery Krakowskiej wykonają także znane pieśni neapolitańskie, które znajdują się w repertuarach najsłynniejszych tenorów świata: „Torna a Surriento” Ernesto De Curtisa, będącą prawdziwym symbolem Sorrento – miasta Syren, „Santa Lucia” Teodoro Cottrau, „Funiculì, funiculà” Luigiego Denzy czy słynne „O sole mio” Eduardo Di Capua.

Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Operą Krakowską.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także