Komunikat archiwalny

Niepodległościowa wystawa na Plantach

„Kraków dla niepodległości” – taki tytuł nosi wystawa na krakowskich Plantach, ukazująca panoramę dziejów miasta i jego mieszkańców w kontekście dążenia Polaków do niepodległości. Jej oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę, 4 sierpnia.

Niepodległościowa wystawa na Plantach
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

O tym, jak ważną rolę odegrał Kraków w doprowadzeniu do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a później do pełnej wolności w roku 1990 można się przekonać oglądając ponad 230 tablic, rozstawionych na całych Plantach. Ramy czasowe prezentacji wyznaczają dwa wydarzenia – Konfederacja Barska, jako militarny sprzeciw wobec działań ówczesnego głównego wroga naszej niepodległości – Rosji oraz wybory samorządowe w 1990 roku – w pełni wolne i demokratyczne. Wystawa daje możliwość obcowania z mało znanymi, a istotnymi zdarzeniami z historii naszego miasta i kraju dowodząc, że dochodzenie do niepodległości odbywało się nie tylko drogą militarną, ale też przez zachowanie języka polskiego, kultury, pamiątek przeszłości i wiary ojców.

 

Na wystawie wykorzystano materiały ikonograficzne pochodzące głównie z instytucji krakowskich, m.in. Archiwum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Archiwum Diecezji Krakowskiej czy Oddziału Krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Wyjątkowego charakteru nadają prezentacji fotografie i skany pamiątek nigdy wcześniej nie publikowane, a pochodzące z rodzinnych archiwów.

Organizatorem wystawy jest Obywatelski Komitet na rzecz Oleandrów, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Miasto Kraków.

Wystawę będzie można oglądać do 15 listopada.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe