Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Witajcie w kolejnym dniu wakacyjnych upałów! Nie narzekajmy jednak za bardzo na taką aurę – już niedługo przyjdzie ochłodzenie. Zaopatrzmy się w wodę i nakrycie głowy i ruszajmy w miasto! Przejrzyjcie nasz dzisiejszy rozkład, a przekonacie się, że czwartek dostarczy Wam całkiem sporo okazji do spędzenia wolnego czasu z kulturą.

Fot. materiały prasowe / Teatr Ludowy

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek zapraszamy na godz. 19.00 do Teatru Ludowego na Scenę Pod Ratuszem. Borówka to „trudna wieś... Po jednej stronie góra, po drugiej góra. Jak w kotle ta wieś schowana. Wiosną zalewa ją woda, zimą śnieg zasypuje, latem gorące powietrze dusi, jesienią pięknie jest”. Basia, główna bohaterka dramatu „Gdy przyjdzie sen” Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka, nie lubi rodzinnej miejscowości. Niczym Jagna z „Chłopów” Reymonta czuje się wyobcowana i marzy o lepszym życiu w mieście. Pragnienie wyrwania się, zdrada i porzucenie Jaśka – ojca jej dziecka – da początek lawinie tragicznych wydarzeń. Małgorzata Bogajewska wzięła na warsztat tekst legnickiego duetu, wystawiając na deskach Teatru Ludowego tragikomedię ludzkich zachowań, obraz wiejskiej wspólnoty, kryminał, a przede wszystkim opowieść o bezwzględnym, pierwotnym prawie rządzącym ludzkimi losami, które „nigdy nie gości na salach sądowych, ale każdy nosi je w ciemnym zakamarku duszy”.

Z kolei na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, przy ul. Wietora 13/15, o godz. 20.00 Teatr KTO wystawi przejmujący spektakl „Chór sierot”. Sieroctwa doświadczyły dzieci z amerykańskich „sierocych pociągów”, nieletnie ofiary wojen, których smutne losy ukazał Guy Croussy w powieści „Bławatki”, wreszcie opuszczone i bezdomne dzieci wszystkich czasów. Sieroctwo stało się również tematem spektaklu Teatru KTO. Dziwny to jednak chór: nie śpiewa, nie mówi i nawet się nie uśmiecha. Najważniejszą rolę w spektaklu odgrywają bowiem ruch, gest i muzyka – aktorom od początku do końca przedstawienia towarzyszy „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, wyznaczając rytm opowieści trwającej tyle, ile sama kompozycja, czyli 52 minuty i 6 sekund. Tyle wystarczyło, by ukazać okrutne realia życia w sierocińcu, w którym poczucie wspólnoty ustępuje bezkresnej samotności.

Idea pokazu „Kino na trawie. Kino wielu kultur” to coś więcej, niż kino plenerowe. Projekt łączy odkrywanie nowych, często mieszkańcom nieznanych terenów zielonych Krakowa z odkrywaniem nowej kultury, którą poznajemy dzięki filmom. Zaproszenie do współpracy krakowskich konsulatów pozwoliło też na swego rodzaju integrację między krakowianami a mieszkającymi w naszym mieście społecznościami cudzoziemców. Filmy prezentowane są w językach oryginalnych z polskimi napisami, dzięki czemu można z jednej strony jeszcze bardziej zbliżyć się do krajów, które filmy prezentują, a z drugiej poszerzyć grono ich odbiorców o osoby, dla których jest to język ojczysty. Dzisiejszy wieczór można spędzić w magicznym ogrodzie Mehoffera oglądając film „Camille powtarza rok”. Zapraszamy! Początek o godz. 20.30.

Natomiast od godz. 21.00 w Forum Przestrzeniach, przy ul. Konopnickiej 28, jak w każdy wakacyjny czwartek, macie okazję przypomnieć sobie najlepsze polskie komedie. Dzisiaj będzie to już przedostatni w sezonie seans, a zobaczycie kultowy „Rejs”!

Jeśli wolicie rozrywkę muzyczną, przyjdźcie do Strefy na Tomasza 31! O godz. 20.00 zacznie się występ Nowego Stworu Mazowieckiego. To wybryk kultury, stworzony przez Edytę Glińską i Patryka Walczaka. Patryk gra na akordeonie tak, jakby akordeon nie był akordeonem, Edyta śpiewa wulgarne słowa jakby były najsłodszą pieszczotą. Żart miesza się z liryzmem, pastisz z melancholią, a śledzie z czekoladą. Smutne historie o kochaniu podane w całkiem niepoważny sposób. Historie o traceniu kontaktu człowieka z rzeczywistością... lub o rzeczywistości, która traci kontakt z człowiekiem. Gra w kwartecie akustyczny pop. Inspiracją są wypadki damsko-męskie, rojone stwory i miejskie historyjki.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-08-23
Data aktualizacji: 2018-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź