Komunikat archiwalny

Kraków gospodarzem III Mistrzostw Polski w Speed-ball 2018

W weekend 22-23 września w Krakowie już trzeci rok z rzędu w ruch pójdą piłki i rakietki. Speed-balliści z całej Polski będą walczyć o najlepsze miejsca na podium w czasie III Mistrzostw Polski. Rozgrywki będą odbywać się w dwóch różnych konkurencjach oraz trzech kategoriach wiekowych.

Kraków gospodarzem III Mistrzostw Polski w Speed-ball 2018
Fot. materiały prasowe

Speed-ball na początku może wyglądać nieco dziwnie, ale tak naprawdę wymaga sporej sprawności i wytrenowania. To obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu w Polsce. Jego historia sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to narodził się na plażach Egiptu, gdzie początkowo traktowany był jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Niewielkie wymagania sprzętowe oraz widowiskowy charakter gry sprawiły, że speed-ball stał się dynamicznie rozwijającą się nowoczesną dyscypliną sportową, która w Polsce zaczęła zdobywać popularność dopiero cztery lata temu.

Kraków jest kolebką Polskiego speed-ballu, ale rozwija się on w całej Polsce. Regularne treningi speed-ballu odbywają się już we wszystkich województwach naszego kraju. Ten prężny rozwój speed-ball zawdzięcza przede wszystkim swej dostępności, oraz grupie mocno zmotywowanych ludzi, którzy dbają o jego popularyzację i rozwój. Jak stwierdza Prezes Speed-Ball Polska, Przemysław Wolan:

– Speed-ball to sport, skierowany głównie do ludzi młodych, którzy w czymś zupełnie nowym mogą zabłysnąć wśród rówieśników. To także genialne rozwiązanie dla ambitnych nauczycieli i trenerów, którzy nawet z małej miejscowości mogą przywieźć zawodników na ogólnopolskie zawody. Daje wiele satysfakcji zarówno doświadczonemu sportowcowi jak i osobie stawiającej pierwsze kroki na ścieżce aktywnego stylu życia.

Od wszystkich innych sportów z rakietkami speed-ball różni się tym, że piłeczka  umocowana jest do statywu na specjalnej lince. Zadaniem zawodników jest odpowiednia zmiana kierunku lotu piłeczki, która krąży wokół statywu. Speed-ball to nie tylko wręcz ekwilibrystyczne  widowisko, ale gra niezwykle szybka. Rekordzista świata uderzał w piłeczkę w ciągu czterech minut aż 617 razy, czyli ponad 154 razy na minutę, tj. ponad 2,5 raza na sekundę. Rekord Polski to 486 uderzeń w ciągu czterech minut.

 

Wysoki poziom jaki prezentują polscy zawodnicy pozwala rywalizować o najwyższe trofea z najlepszymi na świecie. Polacy już 4-krotnie brali udział w Mistrzostwach Świata, a w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Egipcie wywalczyli aż 6 kompletów medali!

 

III Mistrzostwa Polski w Speed-ballu zostały rozplanowane na weekend 22-23 września, zmierzą się w nich zawodnicy z całego kraju. Impreza odbędzie się na Hali Sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 przy ul. Aleksandry 17 w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny – organizatorzy zapraszają szczególnie w niedzielę od godziny 10.00! Po raz kolejny zapowiada się walka o medale na wysokim poziomie. Zawodnicy będą walczyć o podium w dwóch konkurencjach: grze singlowej oraz grze indywidualnej na czas – super solo. Klasyfikacja kobiet i mężczyzn prowadzona będzie z podziałem na wiek zawodniczek i zawodników. Najwięcej emocji będzie towarzyszyć meczom w turnieju OPEN, ponieważ zwycięzcy tego turnieju, będą reprezentować nasz kraj w październiku na Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, gdzie w tym roku z pewnością walczyć będą o medale z najszlachetniejszego kruszcu!

Speed-ball 2018

Pokaż metkę
Autor: ARKADIUSZ NOWAK
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także