Konsultacje społeczne 2.0

Idzie nowe. A dokładniej idą nowe zasady przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami. Nad nowymi zasadami pracowano już od zeszłego roku. Zanim wejdą w życie, pochylili się nad nimi radni z Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Konsultacje społeczne 2.0
Fot. dialogspołeczny.krakow.pl

By wypracować nowy model konsultacji społecznych w naszym mieście, a przypomnijmy, że stary obowiązywał od 2008 r., został przygotowany dokument Krakowskiej Białej Księgi Dialogu Społecznego, pokazujący dotychczas stosowane mechanizmy oraz przykładowe rozwiązania, stosowane w innych polskich miastach. W trakcie prac przeprowadzono szereg spotkań i rozmów z praktykami konsultacji, co pozwoliło na wypracowanie rekomendacji, które następnie przyczyniły się do stworzenia nowej uchwały o konsultacjach społecznych.

Zadowolenia z końca prac nie kryli radni. - Najwyższa pora na zmianę procedury konsultacji społecznych w Krakowie, bo obecna uchwała jest mocno przestarzała. Rzeczywistość konsultacyjna w Polsce i sposoby rozmawiania z mieszkańcami od czasu, gdy ta uchwała powstała, czyli około 10 lat temu, bardzo się zmieniła. Potrzebujemy nowej procedury i lepszych konsultacji, w których mieszkańcy będą częściej i chętniej brali udział – mówił przewodniczący komisji Dominik Jaśkowiec.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały o nowym modelu konsultacji. Treść  projektu uchwały

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także