Komunikat archiwalny

MDK na Prądniku Czerwonym prawie jak nowy

Dobiegają końca prace przy odbudowie siedziby Młodzieżowego Domu Kultury na Prądniku Czerwonym. Budynek został poważnie uszkodzony przez pożar, który naruszył konstrukcję pierwszego piętra oraz uszkodził pomieszczenia na wyższych kondygnacjach. Dzięki renowacji, rozpoczętej we wrześniu ubiegłego roku, wkrótce do sal na zajęcia wróci młodzież. Prądnicki MDK organizuje rocznie niemal 100 imprez, wystaw i festynów.

MDK na Prądniku Czerwonym prawie jak nowy
Fot. MDK al. 29 Listopada 102 w Krakowie

Aby przywrócić budynek do funkcji użytkowych, trzeba było wymienić uszkodzony przez pożar strop żelbetowy nad pierwszym piętrem, wzmocnić płyty stropowe nad parterem, wymienić część okien, przebudować i odtworzyć ścianki działowe, uszczelnić przewody kominowe, wymienić stolarkę drzwiową, wymienić i uzupełnić tynki, okładziny ceramiczne ścian, posadzek, wymienić instalacje elektryczną i sanitarną, zamontować platformę dla niepełnosprawnych. W całym budynku wykonano zabezpieczenia przeciwpożarowe klatki schodowej.

Po odbudowie w budynku przy al. 29 Listopada 102 znajdzie się 13 sal, w tym informatyczna, baletowo-taneczna, teatralna, galeria oraz m.in. pokoje wykładowców, szatnia, toalety. Wykonawcą prac jest brzeska firma JAWOR Usługi Remontowo-Budowlane. Planowany koszt odbudowy i dokończenia termomodernizacji to 2 268 260,74 zł. Pieniądze pochodzą z programu Gminy Miejskiej Kraków „Termomodernizacja gminnych obiektów oświatowych” oraz z ubezpieczenia MDK.

Pożar, który wybuchł w grudniu 2015 r., naruszył konstrukcję budynku w obrębie pierwszego piętra, a korytarz na tym piętrze uległ spaleniu. Uszkodzone zostały również pomieszczenia na parterze, pierwszym i drugim piętrze, w tym instalacja elektryczna. Przez długi czas nie można było rozpocząć odbudowy, ponieważ trwało postępowanie mające wyjaśnić przyczyny pożaru. Dlatego do prac przystąpiono dopiero we wrześniu 2017 r.

Młodzieżowy Dom Kultury na Prądniku Czerwonym powstał w 1989 roku. Mieści się w dwóch budynkach przy al. 29 Listopada – pod nr 100 i 102. Ten drugi to gmach główny MDK, który figuruje w miejskiej ewidencji zabytków. Zbudowano go na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, a mieściła się w nim Szkoła Powszechna. Z zajęć MDK korzysta ponad tysiąc młodych ludzi – od przedszkolaków po licealistów; w sumie prowadzonych jest blisko 100 grup. Dodatkowo MDK organizuje rocznie niemal 100 imprez, wystaw czy festynów, w których tylko w 2018 roku uczestniczyło kilka tysięcy osób. Z powodu odbudowy gmachu głównego część zajęć odbywa się w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 13 przy ulicy Kazimierza Odnowiciela.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także