Benzen w Nowej Hucie

Radni z Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza zainteresowali się przypadkami podniesionego stężenia benzenu. W sierpniu stacja pomiarowa znajdująca się przy ul. Bulwarowej odnotowała podwyższoną ilość tego związku chemicznego.

Benzen w Nowej Hucie
Fot. Paweł Krawczyk / krakow.pl

W sierpniu na terenie Nowej Huty wystąpiły epizody wyższych stężeń benzenu, szczególnie w dniach od 8 do 9 sierpnia, oraz 29 sierpnia w godzinach nocnych i porannych. Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przyznali, że dwa razy odnotowano stężenia na poziomie „złej jakości powietrza”. Przyczynami tego zjawiska była cisza wiatrowa, ale przede wszystkim możliwość napływu zanieczyszczonego powietrza znad huty albo zakładów przemysłowych znajdujących się w pobliżu kombinatu. Inspektorzy WIOŚ jako prawdopodobną przyczynę podają również ruch komunikacyjny w rejonie ulicy Bulwarowej (w pobliżu stacji pomiarowej znajduje się stacja benzynowa).

Radny Krzysztof Durek stwierdził, iż druga z przyczyn nie jest możliwa, gdyż ruch komunikacyjny w Nowej Hucie w godzinach nocnych i porannych jest znikomy. Dostał także zapewnienie od WIOŚ, iż od razu została przeprowadzona w tej sprawie kontrola w hucie ArcelorMittal Poland, ale nie stwierdzono żadnej awarii w tym czasie. Będą także prowadzone kontrole w innych zakładach przemysłowych znajdujących się w tym rejonie miasta.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także