Komunikat archiwalny

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

W ten weekend wybierzcie się na najlepszy zwiastun nadchodzącej jesieni – festiwal Sacrum Profanum! Awangardowa muzyka i niezwykłe doświadczenia gwarantowane! Z bardziej przyziemnych klimatów polecamy Wam rodzinny weekend z książką. A to tylko początek kulturalnych atrakcji, które wypatrzyliśmy dla Was do naszego weekendowego rozkładu jazdy!

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy
Fot. Magiczny Kraków

To już 16. edycja festiwalu Sacrum Profanum! To jedyne takie wydarzenie w Krakowie, podczas którego możemy posłuchać muzyki współczesnej XX i XXI w., w tym minimalizmu, muzyki klasycznej czy alternatywnej. Tegoroczny program jest równie bogaty, co poprzednie edycje. W niedzielę o godz. 20.00 w ICE „Opera ahat ilī”, do której libretto napisała Olga Tokarczuk. To będzie kolejna wyjątkowa edycja! Program znajdziecie TUTAJ.

Być może nie jest to najładniej nazwane wydarzenie weekendu, ale Myszy Fest w Teatrze Barakah zdecydowanie są warte Waszej uwagi! Od czwartku do niedzieli oglądacie tam przegląd czterech ostatnich odcinków „Nocy Waniliowych Myszy”: „Dżojstik zagłady”, „Tajemnica Łasicy”, „Tęcza Śmierci” i „Elementarz polskiego patrioty”. To błyskotliwe i prześmiewcze spektakle komentujące naszą rzeczywistość. Ich kabaretowo-musicalowy styl gwarantuje niezapomniane przeżycia! Jeśli przegapiliście któryś odcinek „Myszy", macie okazję to nadrobić. A jeśli jeszcze żadnego nie widzieliście, to tym bardziej polecamy Wam to zrobić! Okazja od czwartku do niedzieli o godz. 20.00 w Barakah.

Od ubiegłego weekendu możecie oglądać wystawę „Moto-historie”, która według nas już jest prawdziwym krakowskim hitem! Prezentowane są na niej pojazdy z kolekcji Muzeum Inżynierii Miejskiej i Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Wszystko to w surowych przestrzeniach Hangaru Czyżyny na os. 2 Pułku Lotniczego 26a. Na wystawie pokazane są zabytkowe pojazdy, które pozwolą prześledzić historię polskiej motoryzacji od czasów II Rzeczpospolitej po schyłek PRL-u. Wśród eksponowanych obiektów Muzeum Inżynierii Miejskiej znajdą się m.in.: Polski Fiat 508 III z 1936 roku, liczne modele warszaw i syren, polskie fiaty 125p oraz 126p i 127p, żuki, nysy, motocykle… Długo by wymieniać – miłośnicy motoryzacji będą zachwyceni! Wystawa czynna od godz. 10.00 do 18.00, polecamy!

W niedzielę w parku Jordana odbędzie się „Rodzinny piknik z książką”! To nowa czytelnicza impreza na kulturalnej mapie Krakowa. Przez dwa dni będzie można nie tylko zapoznać się z ofertą wydawnictw literackich, ale i wziąć udział w spotkaniach z autorami, m.in. Patrycją Filak, Andrzejem Śliwą, Andrzejem Burkietem czy Asią Olejarczyk. Najmłodszych zapraszamy na wspólne czytanie „Przygód kilka owcy i wilka”, „Małego Księcia” oraz „Lokomotywy", warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Będą też warsztaty ilustratorskie z Anną Kaszubą-Dębską wokół premierowej książki „Poczet królowych polskich” czy warsztaty komiksowe z Arturem Wabikiem. A w niedzielę jedna z ulubionych akcji Krakowian – Drugie Życie Książki o godz. 14.00. Polecamy!

Teatr Ludowy poleca w ten weekend swój spektakl „Akt równoległy”. Zobaczycie go na ich Dużej Scenie w niedzielę o godz. 19.00. Pewnego wieczoru w uroczym, zacisznym hoteliku zjawiają się dwie pary kochanków. Każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I nic więcej z fabuły zdradzić nie możemy, żeby nie popsuć Wam zabawy podczas spektaklu! Ale za to możemy zaprosić na Biesiadę Sąsiedzką, która odbędzie się w niedzielę przed Teatrem Ludowym od godz. 16.00. W programie muzyka na żywo, potańcówka, konkursy i zabawy muzyczne i atrakcje dla najmłodszych. Zapraszamy nie tylko mieszkańców Nowej Huty!

Na koniec zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Obojętnie, gdzie to jest na świecie" w Muzeum Etnograficznym. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów, szkiców i grafik Stanisława Baja, ale przede wszystkim jest okazją do „spotkania" z samym autorem. W przestrzeni wystawy dziełom sztuki towarzyszą komentarze artysty. Baj tworzy ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże, które od lat maluje nad brzegiem tej samej rzeki – bo lubi niespodzianki. Na oprowadzanie kuratorskie możecie wybrać się w niedzielę o godz. 12.00 do Domu Esterki. Polecamy!

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA