Kraków technologiczny, nowoczesny i doceniany

Niecałe 3 procent – tylko tyle wynosi stopa bezrobocia w Krakowie. Jednak ten imponujący wynik to nie wszystko, czym miasto może się pochwalić. Kraków to przede wszystkim potencjał gospodarczy oraz kapitał ludzki i naukowy. O zmieniającym się Krakowie rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa.

Kraków technologiczny, nowoczesny i doceniany
Fot. www.sse.krakow.pl

Filip Jarmakowski z Wydziału Rozwoju Miasta przedstawił dane, z których wynikało, że: 4 920 zł wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie, w Krakowie działa ponad 29 tys. spółek handlowych, w tym 4 965 z kapitałem zagranicznym. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw znajduje ok 220 tys. osób.

Nie od dziś wiadomo jak ważną częścią miasta są studenci. Uczą się na 22 uczelniach wyższych, a jest ich ponad 160 tysięcy.

Cały czas rośnie zatrudnienie w sektorze usług nowoczesnych. Obecnie wynosi ponad 67 tysięcy i przewiduje się, że za dwa lata osiągnie poziom 82 tysięcy osób. Główni inwestorzy w sektorze nowoczesnych usług to: Capgemini, Comarch, StateStreet, Shell, HSBC, UBS, IBM BTO, ABB, Sabre, Motorola Solutions, Delphi, PMI, Luxoft, Ericsson, Aon, Cisco, Brown.

Kraków jest doceniany na świecie. Trudno zliczyć nagrody i wyróżnienia jakie otrzymał, ale powiedzmy chociaż o kilku: 8 miejsce w kategorii:  najlepsze miasta dla usług międzynarodowych, w indeksie Tholons Services Globalization City Index 2017; następnie miejsce w TOP 10 w konkursie Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2018/2019, organizowanym przez Financial Times, a także nagroda pn. Kraków - najlepsze miejsce do rozwijania projektów BPO. Ta ostatnia przyznana przez World Investment Report – UNCTAD.

Kraków, to jak wiadomo również miasto startupów. Już niedługo, bo w październiku odbywać się będzie Krakowski Festiwal Startupów. W ciągu intensywnych siedmiu dni planowane jest ponad 30 wydarzeń. A do miasta zjechać ma ponad 3 tysiące uczestników.

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także