Komunikat archiwalny

Ruszyła przebudowa ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej [MAPY]

W sobotę, 22 września, ruszyły prace związane z przebudową ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. W związku z modernizacją zostały zawieszone kursy tramwajowe na odcinku od Teatru Bagatela do Bronowic. Pojawiła się autobusowa komunikacja zastępcza. Modernizowane ulice są całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego, dla mieszkańców został zachowany dojazd do posesji.

Ruszyła przebudowa ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej [MAPY]
Fot. ZIKiT

Na modernizację torowiska do Bronowic miasto przeznaczyło prawie 77 mln zł. W trakcie prac przebudowana zostanie tarcza skrzyżowania al. Mickiewicza, al. Słowackiego, ul. Karmelickiej i ul. Królewskiej oraz cały ciąg drogowo-torowy ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej wraz z pętlą w Bronowicach. Jezdnia zyska nową nawierzchnię, piesi nowe chodniki, pasażerowie bezpieczne i wygodne tzw. przystanki wiedeńskie, a i dla rowerzystów pojawią się usprawnienia. Zostanie wykonane odwodnienie, oświetlenie, sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Zamontowane będą tablice informacji pasażerskiej, wiaty oraz automaty do zakupu biletów.

Przetarg na przebudowę ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej został ogłoszony przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w połowie stycznia 2018 r. Termin otwarcia kopert był przesuwany z uwagi na bardzo dużą liczbę (około 80) pytań potencjalnych wykonawców. Ostatecznie oferty zostały złożone przez dwie firmy: ZUE SA oraz Trakcję PRKiI SA. Przetarg wygrała Trakcja PRKiI, ale ZUE złożyło odwołanie – Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła Trakcję i wybrała ofertę ZUE. Oferta ZUE podlegała kontroli uprzedniej w Urzędzie Zamówień Publicznych, po jej zakończeniu możliwe było podpisanie umowy. Wykonawca w sobotę otrzyma zatwierdzony projekt organizacji ruchu i rozpocznie prace modernizacyjne.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej:

Mapa ZIKiT
(Kliknij tutaj, aby pobrać plik w dużym rozmiarze)

Od soboty uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza – linia nr 704 (Bronowice Małe Teatr Bagatela) oraz linia nr 713 (Głowackiego – Teatr Bagatela). Zostały one poprowadzone po alternatywnych ciągach, jak najbliżej modernizowanego torowiska. Przy ich organizacji głównym założeniem było dobro pasażerów. Linia autobusowa nr 704 kursuje z częstotliwością co 3 minuty. Linia nr 713 jest linią szczytową kursującą co 6 minut.

 

 

 

Linia nr 704:

  • Autobusy w kierunku Bronowic Małych kierują się od Teatru Bagatela ulicami Juliana Dunajewskiego, Garbarską, Karmelicką, Pomorską, Kazimierza Wielkiego, Podchorążych, Piastowską, Juliusza Lea, Młodej Polski, Jadwigi z Łobzowa, Lucjana Rydla, Bronowicką, Balicką.
  • Autobusy w kierunku Teatru Bagatela kierują się z Bronowic Małych ulicami Balicką, Bronowicką, Podchorążych, Kazimierza Wielkiego, Łobzowską, Garbarską.

Linia nr 713:

  • Autobusy w kierunku Głowackiego kursują po tej samej trasie co linia nr 704 na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Piastowskiej, gdzie jest zlokalizowany przystanek Głowackiego.
  • Autobusy w kierunku Teatr Bagatela kierują się ulicami Piastowską, Lea, Smoluchowskiego i od przystanku Uniwersytet Pedagogiczny dalej po trasie linii nr 704 do Teatru Bagatela.

Zmiany w kursowaniu linii autobusowych i tramwajowych:

  • linie nr 14 i 24 są skierowane od Teatru Bagatela do pętli Cichy Kącik z dotychczasową częstotliwością;
  • linia nr 64 - została zawieszona. W zamian przez cały tydzień kursuje linia 664;
  • linia nr 73 - została utworzona zastępcza linia tramwajowa z połączenia linii nr 4, 44 z linią nr 13. Z Nowego Bieżanowa P+R po trasie linii nr 13 do Teatru Bagatela, następnie po trasie linii nr 4 do Wzgórz Krzesławickich. Kursuje z częstotliwością 7,5 minuty w szczycie oraz 15 minut poza. Co drugi kurs w godzinach szczytu skrócony do Kopca Wandy (oznaczenie literowe w rozkładzie jazdy);
  • linia nr 78 - została utworzona zastępcza linia tramwajowa z połączenia linii nr 8 i 20. Z Borku Fałęckiego po trasie linii nr 8 do Teatru Bagatela, następnie po trasie linii nr 20 do Małego Płaszowa. Kursuje z częstotliwością 7,5 minuty;
  • linia nr 102 - w obu kierunkach (Krowodrza Górka - Bielany) pomiędzy ul. Podchorążych i al. Kijowską autobusy jadą ul. Kazimierza Wielkiego;
  • linia nr 664 - w kierunku Bronowic Małych od przystanku „Plac Inwalidów” po trasie linii nr 704. Z powrotem po trasie linii nr 704 do przystanku Teatr Bagatela i dalej po swojej trasie.

ZIKiT

(Kliknij tutaj, aby pobrać plik w dużym rozmiarze)

Zmiany w organizacji ruchu dla kierowców:

Mapa ZIKiT

(Kliknij tutaj, aby pobrać plik w dużym rozmiarze)

Ruch jednokierunkowy został wprowadzony na ulicach: Rydla (na odcinku od ul. Jadwigi z Łobzowa do ul. Bronowickiej), Młodej Polski, Podchorążych (na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do Głowackiego). Przejazdy poprzeczne zostały zamknięte, za wyjątkiem: Józefitów (zmiana odwrócenie kierunku ruchu); Kijowskiej, M. Smoluchowskiego (obowiązuje jeden kierunek dla samochodów w kierunku południowym); Piastowskiej, Rydla.

Na ulicy Kazimierza Wielkiego wprowadzony został jeden kierunek w stronę Piastowskiej, a w kierunku centrum miasta jest możliwość przejazdu wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej. Na ulicy Łobzowskiej od placu Biskupiego do Garbarskiej została wprowadzona strefa ograniczonego ruchu.

Objazd dla samochodów poprowadzony został al. Mickiewicza i ul. Czarnowiejską, Nawojki oraz Armii Krajowej.

Wykonawca remontu na zlecenie ZIKiT-u uruchomił specjalny punkt informacyjny na ul. Urzędniczej, gdzie w godz. od 8 do 16 można uzyskać informacje na temat planowanej przebudowy ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. Mieszkańcy mogą skorzystać także ze specjalnej infolinii dostępnej pod numerem telefonu 515 078 499.

 


Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, współfinansowanego ze środków UE w ramach działania 6.1 – Rozwoju publicznego transportu zbiorowego w miastach, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

ZIKiT

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także