Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź co się dzieje

Mamy piękne, wrześniowe dni sprzyjające popołudniowym spacerom. Warto jednak również pomyśleć o dodatkowej rozrywce. Kino, muzyka, teatr – Kraków znany jest z tętniących życiem, kulturalnych wieczorów. Zajrzyjcie do naszego rozkładu jazdy. Na pewno się na coś skusicie!

Fot. materiały prasowe

Teatralnie…

Teatr Bagatela zaprasza na spektakl „Pomoc domowa”. Dziś o 16.30 będziemy mieli okazję pośmiać się przy komedii Marca Camolettiego. Spektakl to kontynuacja brawurowego spektaklu „Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone”. Nadia, główna bohaterka, podejmuje nową pracę pokojówki, która oznacza dla niej kolejne kłopoty. Jak każda służąca, wie wszystko o swoich chlebodawcach i nic nie umknie jej bystrej uwadze. Czy uda jej się uniknąć wplątania się po raz kolejny w damsko-męski galimatias? Nic na to nie wskazuje, ponieważ pracodawcy romansują na potęgę! Przy tym sama Nadia skrywa wiele tajemnic… Ciekawi, jak się to wszystko skończy?

Krakowski Teatr Scena STU, o godz. 19.00, zaprasza na „Śluby panieńskie” - nieśmiertelną komedię Aleksandra Fredry o miłosnych zawirowaniach dwóch par! Dwie panienki, Klara i Aniela, przyrzekają sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż, a mężczyzn będą dręczyć swą obojętnością i snuciem intryg. Słowa „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną” stają się punktem zawiązania akcji komedii „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”, w której panny dokonują wszelkich starań, by ślubów dotrzymać, a panowie, by śluby... obejść. Jak udowodnić młodym pannom, że warto kochać i być kochanym?

Swoją propozycję ma również Teatr Ludowy. O godz. 19.00 spektakl „Gdy przyjdzie sen”. Borówka to „trudna wieś... Po jednej stronie góra, po drugiej góra. Jak w kotle ta wieś schowana. Wiosną zalewa ją woda, zimą śnieg zasypuje, latem gorące powietrze dusi, jesienią pięknie jest”. Basia, główna bohaterka dramatu Gdy przyjdzie sen Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka, nie lubi rodzinnej miejscowości. Niczym Jagna z „Chłopów” Reymonta czuje się wyobcowana i marzy o lepszym życiu w mieście. Pragnienie wyrwania się, zdrada i porzucenie Jaśka – ojca jej dziecka – da początek lawinie tragicznych wydarzeń. Małgorzata Bogajewska wzięła na warsztat tekst legnickiego duetu, wystawiając na deskach Teatru Ludowego tragikomedię ludzkich zachowań, obraz wiejskiej wspólnoty, kryminał, a przede wszystkim – opowieść o bezwzględnym, pierwotnym prawie rządzącym ludzkimi losami, które „nigdy nie gości na salach sądowych, ale każdy nosi je w ciemnym zakamarku duszy”.

Filmowo…

A może by tak przenieść się do trudnych, choć szalonych lat 80. XX, co więcej do Leningradu żyjącego rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols? Film pt. „Lato” to Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i  rewolucji, której ogień rozpala rock.

Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum Lata: czarno-białego filmu z nagłymi wybuchami kolorów opowiadającego o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

Lato miało światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze i wyrokiem sądu podczas festiwalu przebywał w areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.

Seans można obejrzeć dziś w Kinie Pod Baranami, o godz. 18.50, w kinie Mikro o godz. 16.15.

Muzycznie!

Prawdopodobnie najlepsza impreza w mieście. Alchemia zaprasza dziś o godz. 22.00 na wieczór z NOLA French Connection Brass Band. Ci, którzy byli, wiedzą o czym mowa. To jeden z najlepszych technicznie francuskich brass bandów. Zapowiada się świetna zabawa z dobrą muzyką.

Natomiast w Centrum Kultury Podgórza „Hevenu szalom alehem” – piosenki Jacka Cygana i Leopolda Kozłowskiego. Start o godz. 18.00.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-09-19
Data aktualizacji: 2018-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź