Komunikat archiwalny

Zielono i bajkowo w centrum Przegorzał

Osiedle Przegorzały zyskało nową wizytówkę – w sobotę, 22 września u zbiegu ulic Szyszko-Bohusza i Kamedulskiej uroczyście otwarto ogród publiczny, a także miniboisko. Z tej okazji odbył się piknik – Zwierzyniec Obywatelski. Oba obiekty zostały zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego Krakowa w edycji 2016 i 2017.

Zielono i bajkowo w centrum Przegorzał
Fot. materiały prasowe

Dzięki głosom mieszkańców Przegorzał w 2017 r. na listę zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego trafił projekt „Zielone Centrum Przegorzał”, przewidujący zagospodarowanie zaniedbanego trawnika na skrzyżowaniu ulic Kamedulskiej i Szyszko-Bohusza. Dzięki temu w tym roku skwer przeszedł imponującą metamorfozę: pojawiły się piesze nawierzchnie żwirowe i z kamienia łupanego, płaski trawnik poprzedzielany trawiastymi pagórkami, niewielki ogród kwiatowy, rabata z roślin cieniolubnych, elementy małej architektury i oświetlenie. Realizatorem projektu był Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zielone Centrum Przegorzał ma być miejscem spotkań sąsiadów, łączącym społeczność lokalną oraz pokolenia. Najważniejszym elementem ogrodu jest widniejący na elewacji klubu kultury mural autorstwa  Marcina Wierzchowskiego, który umieścił na nim symbole związane ze Zwierzyńcem: kopiec Piłsudskiego, Panny Zwierzynieckie, słonia z Zoo Kraków w Lasku Wolskimi i stróżówkę willi Szyszko-Bohusza.

Przy ogródku jordanowskim i siłowni pod chmurką, w ramach budżetu obywatelskiego Krakowa 2016, powstało miniboisko (ul. Jodłowa). Można na nim grać w siatkówkę, badmintona, tenisa ziemnego, piłkę nożną. Jest użytkowane od lata tego roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem – nie tylko mieszkańców Przegorzał, ale również osób udających się na spacer do Lasu Wolskiego czy przebywających okazjonalnie na terenie osiedla.

W sobotę 22 września w godzinach od 15:00 do 18:00 na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji: warsztaty z budowy domków dla owadów, pokaz ledowy, gigantyczne bańki mydlane, lekcje pokazowe w klubie Przegorzały oraz poczęstunek. Można było również zobaczyć wystawę zdjęć z projektów budżetu obywatelskiego zrealizowanych na Zwierzyńcu.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także