Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek w Krakowie

No i mamy październik! Dziś oficjalnie studenci i pracownicy naukowi rozpoczynają nowy rok akademicki. Może warto uroczystości inauguracyjne połączyć z krakowskimi wydarzeniami kulturalnymi? Zajrzyjcie do naszego rozkładu!

Fot. materiały prasowe

Dziś w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, o godz. 13.15,  film dokumentalny „Czyściciele Internetu”, który przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o powszechnych praktykach, jak negocjacje z niektórymi krajami w sprawie dostępu do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Wbrew obietnicom właścicieli serwisów, Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.

O godz. 18.00 w Multikinie „Wystawa na ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Dziś British Museum prezentuje dzieła Hakusaia.

W gmachu głównym Muzeum Narodowego trwa wystawa Piotra Uklańskiego „Polska”, która zaprezentuje fotografie inspirowane wynikami ostatnich wyborów oraz obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości. „Polskie społeczeństwo, które znalazło się̨ na rozdrożu, musi pilnie znaleźć́ odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytania: kim właściwie są̨ Polacy? Dokąd zmierzamy (jako naród)? Co kształtuje nasze poczucie tożsamości, historii, zbiorowe cele?” – tak sam autor komentuje krakowską prezentację.

Dziś o godz. 17.00 "Czereśnie w Alei Róż". Niesamowicie wesoły koncert, podczas któego nie zabraknie tańców, wspólnego śpiewania i muzykowania. Koncert inauguruje tegoroczne obchody Międzynarodowego Tygodnia Bliskości w Krakowie. Kim są "Czereśnie"? Zespół śpiewa o zagadnieniach ważnych dla dzieci i dorosłych – przyrodzie, zawodach, owocach i warzywach, poruszają też niezmiennie istotne problemy ekologiczne. Wśród utworów nie brakuje piosenek na różne okazje. Występują w czteroosobowym składzie, grając na różnych instrumentach (mandola, banjo, ukulele, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, tuba itd.).

Sous le ciel de… Cracovie! X Międzynarodowy Festiwal Piosenki Francuskiej o Grand Prix Edith Piaf świętuje jubileusz, dziś finał – wielkie show w Teatrze Ludowym oparte na muzyce i wydarzeniach z życia francuskiej gwiazdy oraz artystów jej epoki.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-01
Data aktualizacji: 2018-10-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź