Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Medal dla radców prawnych i komitetów obywatelskich

W środę, 3 października odbyła się 112. uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa zwołana z okazji wręczenia Brązowych Medali Cracoviae Merenti Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie oraz ruchowi Komitetów Obywatelskich w Krakowie.

- Medalem Cracoviae Merenti honoruje się wybitne postacie, organizacje i instytucje, które w sposób szczególny, poprzez swoje osiągnięcia i zasługi, przysłużyły się naszemu miastu. Z wielką radością i dumą ogłaszam, że do grona uhonorowanych Brązowym Medalem Cracoviae Merenti dołączyły dwie zasłużone dla Miasta instytucje: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie oraz ruch Komitetów Obywatelskich w Krakowie – mówił podczas sesji Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- Najserdeczniejsze i najgłębsze podziękowania chcę skierować do wszystkich radców prawnych za ich codzienną działalność zawodową, społeczną i samorządową – mówił Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.

- Jest to dla nas wielkie wyróżnienie, że poprzez ten medal możemy wyrazić wdzięczność dla wszystkich bezimiennych mieszkańców Krakowa za ich trud w budowaniu wolnego miasta – mówił podczas sesji uroczystej Zygmunt Kolenda, jeden z założycieli Komitetów Obywatelskich w Krakowie.

Okręgowa Izba Radców Prawnych (OIRP) w Krakowie jest organizacją samorządu zawodowego radców prawnych i aplikantów radcowskich, której celem jest zapewnienie najwyższego poziomu świadczonych usług prawniczych, a także reprezentowanie interesów zawodowych jej członków. Izba została powołana na mocy ustawy z 1982 r. o radcach prawnych i w 2017 roku świętowała jubileusz 35-lecia działalności.

 Jako jeden z samorządów zawodu zaufania publicznego reprezentuje swych członków i sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu. Szczególna rola samorządu wynika z jego zadań, do których należy między innymi: doskonalenie zawodowe radców prawnych, prowadzenie aplikacji radcowskiej, przeprowadzanie postępowania konkursowego oraz egzaminu radcowskiego, nadzór nad należytym oraz zgodnym z ustawą i zasadami etyki wykonywaniem zawodu przez radców prawnych i aplikantów radcowskich, troska o zachowanie godności i niezależności zawodu. Na rzecz krakowskiej społeczności lokalnej OIRP działa m.in. poprzez nieodpłatne akcje pomocy prawnej w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem", akcji „Niebieski Parasol”, ogólnopolskiej akcji pro bono „WIOSNA Prawników i Dziennika Gazety Prawnej". W 2015 roku OIRP w Krakowie została uhonorowana prestiżową nagrodą specjalną „Izba Pro publico bono" przyznawaną przez Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych dla najbardziej wyróżniającej się Izby w kraju w działaniach pro bono.

- Uhonorowanie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie to symboliczny wyraz uznania dla zaangażowania jej członków nie tylko w działalność samorządu zawodowego, lecz także w liczne bezinteresowne działania na rzecz mieszkańców naszego miasta – można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały.

Ruch Komitetów Obywatelskich (KO) powstał jako spontaniczna inicjatywa społeczna, po powołaniu Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Powołany do życia w 1989 roku dla przeprowadzenia wyborów parlamentarnych (4 czerwca 1989 r.) stał się później podstawą dla odradzającego się samorządu i głównym źródłem kadr nowej administracji państwowej i samorządowej. Przyjmował rozmaite formy organizacyjne, od krajowego poprzez regionalny, miejski, gminny i osiedlowy. Komitety te miały różnorodną strukturę wewnętrzną i program działania, jednoczyły przedstawicieli różnych organizacji i partii politycznych. W Krakowie, w pierwszej Radzie Miasta znalazło się 73 na 75 radnych wskazanych przez lokalne Komitety Obywatelskie. Najważniejsze decyzje dotyczące sposobów działania nowej administracji w mieście zostały przygotowane właśnie przez Komitety Obywatelskie w trosce o dobro mieszkańców oraz z ich udziałem. Wypracowane w Krakowie sposoby działania stały się wzorem dla samorządów wielu polskich miast.

 - Wyróżnienie ruchu Komitetów Obywatelskich, który przysłużył się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a zwłaszcza do odrodzenia samorządu w historycznym czasie przełomu ustrojowego, jest symbolicznym wyrazem uznania dla zaangażowania, odwagi oraz wizjonerstwa jego członków – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, na mocy której przyznany został medal.

Oprawę artystyczną podczas sesji uroczystej zapewnił chór „Qattro Voci”.

Medal „Cracoviae Merenti” to najwyższe odznaczenie, jakie nadaje Miasto. Rada Miasta Krakowa przyznaje medal na wniosek Komisji złożonej z trzech najbardziej godnych zaufania krakowskich osób, czyli: Metropolity Krakowskiego, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prezydenta Miasta. Pierwszy - i jedyny Złoty, przyznany osobie Medal otrzymał Ojciec Święty Jan Paweł II. Wszyscy laureaci to grono postaci o niekwestionowanych zasługach.

pokaż metkę
Autor: MB
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2018-10-01
Data aktualizacji: 2018-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź