Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny przepis na udany wtorek

Bierzesz szczyptę teatralnych uniesień, dodajesz dobry film, spotkanie z książką i taniec. I tak powstaje przepis na udany wtorek w Krakowie.

Fot. Teatr Bagatela / materiały prasowe

Dzień rozpoczynamy z mocnym, teatralnym przytupem. Już o godz. 10 w Teatrze Nowym Proxima na ul. Krakowskiej 41 rozpocznie się spektakl pt. „Akademia Pana Kleksa”. To teatralna adaptacja ukochanej przez małych i dużych powieści Jana Brzechwy w reżyserii Piotra Siekluckiego. W roli Ambrożego Kleksa występuje Tomasz Schimscheiner, Filipa Golarza – Jacek Strama, a partnerują im młodzi studenci szkół teatralnych, akrobaci i piosenkarze.

Godz. 14.30 to pora na kolejne spotkanie w Filmowym Klubie Seniora w kinie Sfinks na os. Górali 5. Dziś na ekranie film „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jak zawsze projekcja jest poprzedzona krótkim wprowadzeniem, a także Nowohucką Kroniką Filmową.

Półtorej godziny później na scenie Teatru Bagatela przy ul. Karmelickiej 6 zagości spektakl „Najdroższy”, w którym arcymistrz francuskiej komedii Francis Veber znów wplącze swojego ulubionego bohatera w kłopoty. Francois Pignon, który jednocześnie stracił żonę i pracę, nieoczekiwanie stał się właścicielem ogromnej fortuny. Ten spektakl z pewnością rozwieje chmury w dzisiejszy, ponury dzień.

Fabryka Schindlera zaprasza o godz. 18.00 na projekcję filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933” w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szusziesa. To opowieść o 14 ocalałych świadkach historii. Byli młodzi, ufnie patrzyli w przyszłość, czuli się u siebie w Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera byli prześladowani przez nazistów – niektórzy zostali zmuszeni do ucieczki, inni trafili do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pozbawieni domów rozpierzchli się po świecie. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach, przyczynili się do założenia i budowy państwa Izrael. Dziś wciąż pamiętają ówczesne środowisko żydowskie w Breslau. Ich doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia. W czasach rosnącego antysemityzmu film ten buduje most między przeszłością a przyszłością.

Także o godz. 18.00 w Centrum Społeczności Żydowskiej na ul. Miodowej 24 rozpocznie się promocja książki Michała Wójcika pt. „Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci”. To oparta na dokumentach i świadectwach rekonstrukcja zbrojnego powstania z 2 sierpnia 1943 r. w obozie zagłady w Treblince. Wzięło w nim udział około 700 więźniów, z czego ponad 300 uciekło, a prawie 100 przeżyło wojnę.

O godz. 18.30 w Pałacu Pod Baranami na Rynku Głównym rozpocznie się kolejna edycja Drzwi Otwartych Swing & Sway. W programie wieczoru lekcje tańców swingowych, impreza swingowa, a na zakończenie jazzowy seans filmowy, czyli projekcja obrazu Janusza Majewskiego pt. „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Ondrrej Smeykal to pochodzący z Czech wirtuoz gry na didgeridoo, czyli instrumencie australijskich Aborygenów. Dominik Muszyński to prawdziwy człowiek orkiestra – muzyk, menadżer, animator kultury etnicznej i Pierce. Razem wystąpią już dziś na wyjątkowym koncercie w krakowskiej Alchemii. Start o godz. 20.00.

Po więcej informacji kulturalnych zapraszamy na strony internetowe karnet.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-02
Data aktualizacji: 2018-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź