Komunikat archiwalny

Nowi mieszkańcy krakowskiego zoo

Powiększyło się stado krakowskich pingwinów Humboldta – osiem ptaków przybyło do nas z berlińskiego ogrodu zoologicznego, gdzie przebyły dwutygodniową kwarantannę. Ulubieńcy krakowian to nie jedyni nowi mieszkańcy zoo – z Berlina przyjechała jeszcze para młodych pelikanów różowych, z Warszawy dwie samice szpaka balijskiego, a z Zurychu dwie samice waranów błękitnych.

Nowi mieszkańcy krakowskiego zoo
Fot. zoo-krakow.pl

Nowe pingwiny Humboldta, początkowo onieśmielone, integrują się już ze swoimi krakowskimi kolegami. Ich pierwsze chwile na wybiegu zarejestrowała kamera.

W sierpniu krakowski ogród zoologiczny sprowadził też nowe gatunki, w tym dwa dotychczas nieeksponowane.

W wolierze przy dużym stawie zamieszkały dwie samice szpaka balijskiego. W naturze ptaki te występują w lasach na indonezyjskich wyspach Bali i Nusa Penida. Są krytycznie zagrożone wyginięciem. Na przełomie XX i XXI wieku zanotowano drastyczny spadek liczebności tego gatunku, spowodowany kłusownictwem i przekształcaniem lasów w tereny uprawne. Dzięki programowi odbudowy populacji, liczba szpaków balijskich na wolności powoli rośnie.

W egzotarium zamieszkały dwie samice waranów błękitnych. Gatunek ten odkryto na wyspie Batanta w pobliżu Nowej Gwinei w 2001 roku. Są to jaszczurki nadrzewne, zamieszkujące lasy deszczowe. Osiągają długość do około 110 cm.

Para młodych pelikanów różowych dołączyła natomiast do stada swych pobratymców, zamieszkujących duży staw.

Powiększyła się również grupa bilbili krwawików – niewielkich ptaków śpiewających, które można oglądać w jednej z wolier tuż za budynkiem kasy.

 

Tagi: zwierzęta, ZOO

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także