Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

IV Krakowski Festiwal Akordeonowy

Koncerty, warsztaty, lekcje kompozytorskie oraz wykłady o historii instrumentu i repertuarze – to tylko część atrakcji podczas czwartego międzynarodowego święta akordeonu. Od 7 do 14 października w naszym mieście spotykają się fani muzyki poważnej podczas IV Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego.

Fot. materiały prasowe

Podczas ośmiu dni koncertowych zabrzmi głównie muzyka poważna, w kościele św. Katarzyny oraz u św. Marcina, zarówno dawna w transkrypcjach z utworów m.in. orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych, organowych jak współczesna, aż po zupełnie nową – w ramach corocznego Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych w PSM II ST, komponowaną na ten właśnie instrument głównie w obsadach kameralnych.

Będzie także muzyka wokalno-akordeonowa – chanson Edith Piaf i aktorskie songi Brechta i Weila w Alchemii na krakowskim Kazimierzu, gdzie będzie także wystawa fotografii artystycznych prezentujących akordeonistów w akcji. Jak zawsze podczas festiwalu zabrzmi muzyka etniczna – tym razem będzie to tango na inaugurację festiwalu w sali koncertowej Akademii Muzycznej, z udziałem nie tylko akordeonu, ale i bandoneonu w ręku argentyńskiego instrumentalisty.

Podczas Akordeonowego Dnia Filmowego będzie można zobaczyć filmy wyłonione z konkursu na film krótkometrażowy w dwóch kategoriach artystyczny i reklamowy do muzyki akordeonowej „Uchwyć to, co nieuchwytne”, a po uroczystej gali wręczenia nagród uczestnicy posłuchają koncertu akordeonowego do filmu niemego w nowym miejscu na mapie kulturalnej Krakowa – w Spółdzielni Muzycznej. Sobota będzie jak zawsze rekreacyjnym rodzinnym dniem zamiejscowym. Festiwal przeniesie się do Miasteczka Galicyjskiego w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Podczas festiwalu nie zabraknie też warsztatów instrumentalnych dla dzieci, młodzieży i studentów oraz mistrzowskich lekcji kompozytorskich, które będą się odbywać w gościnnych progach partnerów festiwalu – Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego, a także wykładów o historii instrumentu i repertuarze.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-07
Data aktualizacji: 2018-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź